- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1537 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
5
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
85 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
22 odpowiedzi
CLS63AMG
30
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
33 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1537 Culés
6
Mount Saint Helens-Jest to aktywny stratowulkan położony w stanie Waszyngton w USA. Jest to najmłodszy i jednoczesnie najbardziej aktywny wulkan z Gór Kaskadowych. Wulkany z tej okolicy powstały w wyniku subdukcji płyty oceanicznej i północnoamerykanskiej.
Obecnie wulkan jest w stanie uspienia a jego wysokosc to 2549m n.p.m. Saint Helens ma ok 40-50 tys lat.
Wulkan zasłynał z poteznej erupcji plinianskiej z roku 1980.
Wszystko zaczeło się od trzesienia ziemi o sile 4.4. Wówczas na Saint Helens zaczeła sie formowac kopuła lawowa. 18 maja drugi i silniejsze trzesienie spowodowało osuniecie sie zbocza co wywołało potężna erupcje. Kolumna popiołu wzniosła sie na wysokosc 27 km a boczna fala uderzeniowa powaliła drzewa na terenie 30 km od miejsca erupcji. Podczas wybuchu wulkan stracił ok 400m wysokosci co utworzyło charakterystyczny krater w kształcie podkowy wypełniony kopuła lawowa. Erupcja zabiła 57 osób.
Nadomiar złego przez zalegajaca kopułe lawowa erupcja kolejna bedzie potrzebowac duzo wiekszego cisnienia co oznacza ze potencjalny wybuch bedzie silniejszy niz z 1980 roku.
Zdjęcie kolumny erupcyjnej:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/MtStHelens_Mushroom_Cloud.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/MSH80_st_helens_eruption_plume_07-22-80.jpg/800px-MSH80_st_helens_eruption_plume_07-22-80.jpg
Typ: Stratowulkan
Status: Aktywny-Uśpiony
Położenie: USA
Pasmo: Góry Kaskadowe
Wysokosc: 2549m n.p.m
Rodzaj erupcji: Eksplozywna
Ostatnia erupcja:2004
Najsilniejsza erupcja: VEI-6 1800 lat p.n.e
@AssisMoreira @kazbychu @dzagos @KrystianR @SitvMen @AV0CAD0 @Jakchcesz @deszczyk89 @skorupa1117 @jaras121
1
@Sulimo erupcja jak grzyb atomowy.