- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1335 Culés
Gorące dyskusje
martusiaaaa
1
jakieś ciekawe plany na weekend macie ?
32 odpowiedzi
Kgorecki2500
8
Źle się dzieje w państwie polskim...https://www.youtube.com/watch?v=DyXhNJ2szNk
38 odpowiedzi
Safrani
3
Wiedźmin 3 Co ja mam kupić, żeby ograć całość ze wszystkimi dodatkami?Czy można w to... » Czytaj dalej
26 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1335 Culés
8
St Helens
Jest to aktywny stratowulkan położony w stanie Waszyngton w USA. Jest czescia pacyficznego pierscienia ognia i jest jednym z najmłodszych wulkanów w górach kaskadowych. Wulkan posiada charakterystyczna kaldere w kształcie podkowy która powstała po erupcji z 1980 roku. Obecnie wulkan ma wysokosc 2550m n.p.m
Nazwa czesto jest spolszczana na Góre Swietej Heleny co jest dużym błedem. Wulkan zawdzięcza swoja nazwe brytyjskiemu dyplomacie który był baronem St Helens.Wulkanowi nazwe ta nadał George Vancouver na czesc ww dyplomaty.
Erupcja 1980
Do silnej erupcji doszło w 1980 roku. Była to jedna z najwiekszych erupcji w nowożytnej historii USA. Skutki erupcji były widoczne az w 48 stanach. Wulkan wyrzucił wówczas 4km3 materiału i było to VEI-5
Zanim jednak doszło do tragedii wulkan dawał sygnały o zbliżajacej sie erupcji poprzez liczne trzesienia ziemi.
Feralnego dnia tj 18 maja 1980 o godzinie 8:32 wstrzas spowodował najpierw gigantyczne osuwisko a następnie doszło do potężnej erupcji.Kolumna popiołu wzniosła sie na 19km. W wyniku stopienia sie lodu powstały m.in lahary które zdewastowały najblizsza okolice. W wyniku erupcji zgineło 57 osób. W wyniku lawin zniszczono 380km2 powierzchni lasów. Straty szacuje sie na ok 1 mld dolarów.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/MtStHelens_Mushroom_Cloud.jpg/480px-MtStHelens_Mushroom_Cloud.jpg
https://media.defense.gov/2020/May/18/2002302128/2000/2000/0/800518-F-XX000-001.JPG
https://media.springernature.com/full/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs43017-020-0059-5/MediaObjects/43017_2020_59_Figa_HTML.jpg
@barcelonaLM @Comentateiro @NeKenI @AssisMoreira @Kidd @Kessie @Lucerfi
1
@Sulimo Zacznę się niepokoić kiedy pierdyknie jakiś Superwulkan
0
@kamil9040 Jak bedziesz nieopodal to nie bedziesz musiał :]
0
@Sulimo Najbliżej jest jakiś w Niemczech i później we Włoszech nazywa się ona chyba Pola Flegrejskie. Najbliżej wybuchu jest chyba Kaldera Yellowstone, która wybucha cyklicznie co jakiś czas.
0
@kamil9040 Najblizej do erupcji jest Campi Flegrei z Włoch. Yellowstone jest spokojny i nic erupcji nie zapowiada a Laacher See z niemiec nie ma potencjału do super erupcji.