- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1588 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
36 odpowiedzi
CLS63AMG
14
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
doc
4
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1588 Culés
4
@misterio
Co Pan powie na ten temat?
3
@AssisMoreira Dzięki obejrzę pewnie rano, zobaczyłem tylko na szybko opis, to może potem powiem więcej. Ale po opisie: w model λ-CDM to ja w ogóle nie wierzę, koncepcja ciemnej materii wygląda jak typowy zastępnik(?) (ang. placeholder, brakuje mi słowa po polsku). W sensie nie przekonuje mnie, że jest coś, ale tego nie widać, nie oddziałuje to w żaden sposób poza grawitacyjnym na dużych skalach, wywierając "ujemne ciśnienie", więc praktycznie nie da się tego potwierdzić, itd. To jest typowo niefalsyfikowalne stwierdzenie, więc ciężko mieć to za merytoryczne. A z tego co pamiętam, to Einstein wprowadził λ w swoich równaniach jako całkowicie czystomatematyczny obiekt, żeby obliczeniowo to wszystko się spięło.
3
@AssisMoreira Jeszcze, żeby uściślić. Rozumiem, że obserwacje pokazują jakby tej "materii" brakowało, ale technicznie to może wynikać z innych rzeczy, mniej więcej na tej samej zasadzie jak patrzenie na walec pod różnymi kątami da nam inny przekrój płaszczyzny – jeden, powie, że prostokąt, a drugi, że koło. Teoria, mimo że ładna i się spina na poziomie matmy (choć jak rozumiem, kolejna obserwacja temu przeczy?), to tak samo spina się teoria strun, tylko jej też nie da się sfalsyfikować.
2
@misterio Jest jeszcze jeden zasadniczy problem. Jak w takim obszarze gdzie mało materii i gwiazd,, w takim "krótkim" czasie mogła powstać czarna dziura z taką wielką granicą osobowości?
To przecież wbrew wszystkiemu co my znamy ,stosując teorię względności.
P.S. Nie wiem dla czego i z jakiej przyczyny, ja nie otrzymuje powiedzenia od Ciebie na forum.
2
@misterio @AssisMoreira Nie wiem, czy nawet nie w podcaście Astrofazy kiedyś poruszyli temat czarnej materii i podali ciekawa myśl, że być może jest to rodzaj grawitacji (?) która wszystko spina, ale w takiej skali nie potrafimy tego zrozumieć. O ile się nie mylę było to w podcaście o czarnych dziurach w POP Science. Z tego co kojarzę to jej wpływ grawitacyjny jest znam znany w jakimś stopniu, ale brak nam wiedzy o całej reszcie jej tajemniczości.