- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1724 Culés
Gorące dyskusje
kodi77
108
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
19 odpowiedzi
Batys
13
Elegancko, niech żrą trawę :)https://zapodaj.net/plik-BbaY4no0ff
29 odpowiedzi
PioteK
0
Chyba Athletico Madryt kilka miesięcy temu myślało że Szwagry znowu nie będą mieli kasy i... » Czytaj dalej
23 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1724 Culés
4
Uwaga - wpis zawiera antysemityzm.
Nie, tym razem nie chodzi o zabranianie żydom zabijania dla przyjemności dzieci palestyńskich w Gazie, co jak wiadomo traktowane jest jako antysemityzm..
Bardziej ciekawostka z ambasadorem USA w tle.
ChatGPT:
"Kontrowersja w Belgii dotyczy rytuału żydowskiej obrzezki, a konkretnie tzw. metzitzah b’peh. Jest to bardzo stary zwyczaj w niektórych ortodoksyjnych wspólnotach żydowskich, polegający na tym, że mohel (osoba przeprowadzająca obrzezanie) ssie ranę na penisie niemowlęcia, aby oczyścić ją z krwi. Medycznie jest to uznawane za niebezpieczne — w USA doprowadziło nawet do śmierci dziecka z powodu zakażenia wirusem opryszczki.
W Belgii jeden rabin, Mosze Aryeh Friedman, złożył doniesienie do policji przeciwko sześciu mohelom, twierdząc, że zagrażają dzieciom i że praktyka jest nielegalna według prawa belgijskiego. To wywołało śledztwo policyjne.
Kontrowersja:
Friedman jest uważany w lokalnej społeczności za „gadflya” – osobę kontrowersyjną, która często krytykuje tradycje ortodoksyjne.
Niektórzy rabini twierdzą, że rytuał jest bezpieczny i odrzucają zarzuty Friedmana jako prowokację.
Amerykański akcent:
Ambasador USA w Belgii publicznie oskarżył Belgię o antysemityzm w kontekście tego śledztwa. Czyli jego stanowisko to obrona społeczności żydowskiej przed ingerencją państwa.
Nie jest to Izrael, tylko ambasador USA. W sieci i mediach niektórzy mieszają wątek „żydowski/izraelski”, więc stąd Twoje wrażenie, że trudno odróżnić, kto dokładnie zabiera głos.
Ogólnie:
Policja bada, czy rytuał złamał prawo (zagrożenie zdrowia dziecka).
Między państwem a ortodoksyjną społecznością powstało napięcie, a ambasador USA mocno się w to włączył, twierdząc, że ściganie mohelów to akt antysemityzmu.
W skrócie: Belgijski wymiar sprawiedliwości vs. część ortodoksyjnych Żydów, a w tle dyplomatyczne tarcia USA-Belgia i bardzo kontrowersyjna praktyka religijna."
0
@RosjaninBut
Widać nie tylko ambasador USA w Polsce jest odklejony