- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1572 Culés
Gorące dyskusje
kodi77
165
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
30 odpowiedzi
Conradxc
4
Messi 3 bramki z Algierią (iksDE): wOoOoOWoowowowow kOsMiTaRonaldo 2 bramki z Uzbekistanem: żodyn... » Czytaj dalej
34 odpowiedzi
Deathwing112
3
Zmieńcie program na Kanał Zero. Słuchajcie co ten lekarz mówi. Przecież to powinien być... » Czytaj dalej
33 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1572 Culés
0
Niesamowita jest aktualność tej sceny. Hoffman przewidział nią wydarzenia mające miejsce 27 lat później, oczywiście na podstawie Sienkiewicza, a ten mniej lub bardziej adekwatnie do wydarzeń mających miejsce 240 lat wcześniej, a nam współczesnym 378 lat wcześniej.
Anno Domini MMXXVII stajemy ponownie przed wyborem obozu senatora Kiśla lub kniazia Jaremy, natomiast jesteśmy bogatsi w doświadczenia ostatnich 378 lat, tyczące zarówno Ukrainy jak i Moskala.
Czas odświeżyć Ogniem i Mieczem.
0
@CLS63AMG a czy czasem z tym tych doświadczeń nie wyciągamy błędnych wniosków?
Tylko pytam.
1
@Safrani Na pierwszym etapie koncepcja Kisiela wygrała i ostatecznie dwór królewski wybrał politykę rokowań i izolował bezkompromisowego Wiśniowieckiego. Do czasu.
"W lutym 1649 poselstwo polskie, pod przewodnictwem Adama Kisiela, stanęło w Perejasławiu. Przywiozło kozackiemu wodzowi królewski sztandar i buławę, uznając go oficjalnie hetmanem zaporoskim (dotychczas bowiem używał tego tytułu bezprawnie). Negocjacje przebiegały w bardzo nerwowej atmosferze. Chmielnicki lżył i upokarzał posłów, lekceważył ich, często się upijając i przekładając rozmowy z dnia na dzień. Wysuwał żądania trudne do zaakceptowania. Poselstwo nie uzyskało praktycznie nic. Ustalono tylko, że rozejm potrwa do 22 maja, po czym rozmowy zostaną podjęte na nowo. W ostatni dzień rozmów Chmielnicki powiedział do Kisiela: Nie wiem jako druga komissyja stanie, jeśli mołojcy na dwadzieścia albo trzydzieści tysięcy wojska nie staną i udzielnym swym odrezanym państwem kontentować się nie będą[24]. Po powrocie Adam Kisiel wyzbył się złudzeń co do pokoju – zrozumiał, że sam Chmielnicki utracił zupełną kontrolę nad swoim wojskiem i że wojna stała się nieunikniona".
0
@CLS63AMG Stary, ja tę historię znam i nie o nią pytam. Pytam się, czy z całości wyciągnęliśmy dobre wnioski?
1
@Safrani Chmielnickiemu podawano rękę nie raz, a dwa. Ostatecznie wybrał cara w Pierejasławiu. Co Polska mogła wtedy innego zrobić (po 1648, nie przed)?
A upadek Polski, jeżeli do tego pijesz, był spowodowany dziesiątkami innych powodów niż powstaniem kozackim: największa strata to oczywiście strata wojsk zaporoskich, z którymi nie raz i nie dwa Rzeczpospolita święciła wielkie triumfy.
Mam nadzieje, że wnioski wyciągnęliśmy (co do naszego podejścia), a w dodatku jesteśmy bogatsi o 378 lat historii, trudnej historii i trudnych doświadczeń.
0
@CLS63AMG ja się pytam, czy wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z całości naszej historii? Z powstania Chmielnickiego, z nie oddamy guzika itd itp.
Bo mam wrażenie, że u nas nadal na hasło bób homar włoszczyzna dostajemy małpiego rozumu. Serio.