- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1340 Culés
Gorące dyskusje
Kgorecki2500
3
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
72 odpowiedzi
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
31 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1340 Culés
7
Wiele mówi się o tym że Europa nie inwestuje i nie rozwija się wystarczająco szybko, że zostajemy w tyle w temacie nowoczesnych technologii jak np. AI.
Jest to prawda ale patrząc na to co wyprawiają amerykanie w temacie gigantycznych centrów danych/AI i tego jak dosłownie niszczą życie mieszkańcom to chyba wole być w tyle niż płacić taką cenę za niepochamowaną rządze wszystkiego wielkich korpo.
W stanie Kalifornia, 50,000 mieszkańcow skupionych wokół turystycznej lokacji jeziora Tahoe (przepiękne swoją drogą) zostało poinformowanych przez ich dostawcę prądu NV Energy że ten rezygnuje ze świadczenia usług gospodarstwom domowym żeby skupić się w 100% na dostarczaniu energii dla giga-serwerowni AI. Mieszkańcy mają niecały rok żeby znaleźć nowego dostawcę.
https://fortune.com/2026/05/12/lake-tahoe-data-center-49000-residents-power-source/
Na filmiku poniżej jest fajnie pokazana absurdalna skala serwerowni Google, Meta, Amazon, Microsoft oraz Space X.
Mówimy o serwerowniach z 50 dedykowanymi turbinami gazowymi które byłyby wstanie dostarczyć prąd przez rok kilku dużym miastom.
O zużyciu wody równoważnemu typowemy zużyciu setki tysięcy amerykanów w pustynnych lub narażonych na suszę terenach, o zagrożeniu dla nawodnienia dla rolników, o zanieczyszczeniu powietrza oraz zniszczeniu życia ludzi mieszkających nieopodal serwerowni przez hałas których nawet nie poinformowano o tym co się im pod nosem buduje.
Wygląda na to że wkraczamy w okres gdzie miliarderzy i trylionerzy rywalizują z populacją już nie o same pieniądze czy posiadłości ale o podstawowe zasoby jak np. woda i jak narazie dosłownie robią co chcą w tym temacie.
3
@don'T.R.I.P.e A niektórzy nie zauważyli tego, że nie ma już normalnej kapitalistycznej rywalizacji i bronią tych patologii. Przecież wykupowanie przez korporacje osiedli mieszkaniowych, po to by drenować na wynajmie, to znana praktyka, a niektórzy jeszcze tego bronią.
Przeszliśmy do etapu globalnego wyzysku, stąd coraz ciężej o mieszkanie w sensownej cenie, o stołówkę dla studenta, o wakacje po taniości.
2
@don'T.R.I.P.e Nie no pewnie, dajmy Amerykanom palme pierwszeństwa we wszystkich kluczowych technologiach a potem dziwmy się że Europa się nie rozwija i jesteśmy od nich zależni. Póki co Europa jest bogata zgromadzonym kapitałem, ale to się powoli kończy. Jak tak dalej pójdzie za 50 lat będziemy skansenem turystycznym w wersji optymistycznej i trzecim światem w tej skrajnie złej. Oczywiście nie twierdzę że we wszystkim trzeba jechać po bandzie ale bez jaj, czasem niestety trzeba być gotowym na pewne poświęcenia.
1
@don'T.R.I.P.e to nie jest tajemnica, że woda będzie albo już jest nowym złotem