- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1107 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
63 odpowiedzi
Roobo
13
Ludzie narzekający na ciepło którzy siedzą sobie w domu albo pracują sobie w biurze są... » Czytaj dalej
15 odpowiedzi
Marcelinho99
7
Nico Paz nie chce przechodzić do Realu, bo myśli mądrze i wie, że w tym kolesiostwie skończy... » Czytaj dalej
27 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1107 Culés
13
Czy wiesz że...#796
Wehrmacht i U.S. Army vs Waffen-SS? Niby nierealne ale...prawdziwe. 5 maja 1945 roku, doszło do walk o zamek Itter w Tyrolu. W czasie wojny, zamek był wykorzystany do przetrzymywania jeńców. 4 maja 45 roku, zamek został wyzwolony przez amerykańskich żołnierzy. Dzień później, "luksusowe więzienie" postanowiła odbić 17 Dywizja Waffen-SS, w postaci ponad 100 żołnierzy. Itter broniło kilkunastu amerykańskich żołnierzy, grupka byłych francuskich jeńców, kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu pod dowództwem majora Josefa Gangla oraz...jeden członek Waffen-SS (wspomina się nawet o oficerze). Sama obrona była dość krótka, acz intensywna. Nie ma co się dziwić, w zamku znajdowali się znakomici jeńcy-premier Francji Daladier czy generałowie Weygand oraz Gamelin, którzy stanowili łakomy kąsek dla obu stron. Osamotniony zameczek doczekał się jednak pomocy. W sukurs oblężonym przybyła amerykańska 103.Dywizja Piechoty. Mimo dużej dysproporcji sił, jedynym zabitym obrońcą okazał się być Major Gangel, zabity przez snajpera.
Ciekawostki historyczne z serii "Czy wiesz że..." codziennie o godzinie 20 :D
2
@Kajtek77 Brzmi jak ciekawy material na film, a moze juz nakrecony?
1
@Colon Bardzo dziwne, ale nie :(
3
@Kajtek77 Quentin, czytasz to? (Quentin, are you reading this?)
1
@Kajtek77 Bardzo ciekawe wydarzenie, nie słyszałem o tym.
2
@JimMorrisonFCB Polecam:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/191852/ramie-w-ramie-us-army-i-wermaht-przeciwko-ss
0
@Kajtek77 A czemu Wehrmacht pomagał Amerykanom? Zostali zmuszeni, czy nie lubili SS?
1
@fcbarcafan19 Zmuszeni, nie. Pobudek jakich nimi kierowały prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Być może dużą rolę odegrał tu Major Gangel (honor oficerski?). SS-mani mogli chcieć zabić więźniów, którzy wciąż przebywali na zamku.