1

@Kazragore przyjecie euro wzmocni nasz kraj politycznie i ekonomicznie, ulatwi transakcje wewnatrz unii. Przeciez za doslownie 2-3 lata to poza strefa euro zostanie 5 krajow. Przeciez to jest oczywiste ze Polska wyladuje wtedy w drugiej kategorii panstw.
Jesli chodzi o ceny i zarobki, polecam spojrzec na index Purchasing Power Parity. Spojrz na kraje, ktore przystapily do strefy euro w XXI wieku i zobacz jak sie ten ich index zmienial w porownaniu do starych panstw strefy euro

4

@Kazragore co to za powszechne opowiadanie glupot, ze przyjecie euro spowoduje, ze zarobki beda takie jak obecnie, tylko przeliczone na eur, natomiast ceny od razu pojda skokowo w gore.
Przede wszystkim w wielu kwestiach w Polsce juz sa ceny europejskie. Produkty, ktore na Zachodzie odznaczaja sie zdecydowanie wyzszymi cenami to najem mieszkan, alkohol i produkty tytoniowe.
Przy przyjeciu euro ceny moga byc zawyzone przez efekt capuccino, aczkolwiek to tez sie neutralizuje poprzez dualizm monetarny.


0

@Barca1992 po prostu to sie nazywa nieformalna federalizacji EU ;) cos przed czym sie pis zarzekalo, de facto do tego doprowadzili.
Zeby nie bylo, sam jestem zwolennikiem federalizacji, tylko nie teraz - w perspektywie 20-30 lat, aby Polska miala wiekszy glos wchodzac do takiego ukladu. Tylko politycy niezbyt tutaj pomagaja

0

@Comentateiro no ciezko zeby gospodarka rosyjska mocniej oberwala w krotkiej perspektywie, skoro to na ukrainskie firmy, fabryki i cala infrastrukture spadaja rakiety. Lecz w dlugiej pespektywie to rosja mocniej obrywa, o ile zostanie podtrzymana pomoc dla Ukrainy i sankcje/izolacja wobec rosji. Natomiast wydaje sie, ze decyzja zostala podjeta. Polska i Ukraina maja za 10 lat byc bastionem Europy Sr-Wsch i zwolnic Amerykanow aby mogli sie skupic w 100% na pacyfiku.
Polska bedzie miala bardzo nowoczesny sprzet (jesli zrealizuja sie te programy obecnie oglaszane), a Ukraina bedzie miala najlepiej wyszkolone wojsko w Europie (doswiadczenie zdobyte na wojnie jest duzo wartosciowsze niz podczas cwiczen/szkolen wojskowych).
Zeby tylko Polska zdobyla jak najwiecej offsetu. To mogloby w naprawde sporym stopniu przyczynic sie do wzrostu PKB w Polsce (moze nawet dodawac 1-1.5 pkt proc do PKB rocznie?)

1

@tomek8756 kazda tarcza utrwala inflacje oraz podnosi jej poziom. Tylko zeby to wiedziec trzeba miec elementarna wiedza o ekonomii, czego nie ma zaden z wiceministrow finansow oraz PMM.
Dlatego Europa (wlacznie z Estonia ktora ma obecnie 20% inflacji) wyjdzie z wysokiej inflacji w przyszlym roku, a Polska do celu NBP dojdzie pewnie w okolicach przelomu 2024/2025 (o ile nie bedzie silnej recesji)

2

@Kinginiesta tzn uwazam, ze ustawa w pierwszej kolejnosci zostanie wykorzystana do walki politycznej, ale otwiera to mozliwosci do scigania zwyklych obywateli. A mozliwosci jest wiele, bo obecne przepisy podatkowe sa tak niepragmatyczne, ze moge stwierdzic, iz ok 25 mln osob w Polsce, na gruncie obecnych przepisow popelnia co najmniej wykroczenie podatkowe ;)

3

Od lipca zostanie wprowadzona jedna z grozniejszych ustaw przez PiS podczas swoich 7-letnich rzadow. Oj taka ustawa daje nieograniczone mozliwosci.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skarbowka-zajrzy-nam-na-konta-Od-lipca-nowe-przepisy-8349876.html

3

@barcelonaLM Orlen w tym roku wykręci z 15 miliardow zysku.
Przy wypowiedziach Obajtka polecam zwrocic uwage na jedna kwestie: on sie zarzeka, ze marza DETALICZNA jest na podobnym poziomie co w 2021 roku. Dlaczego zaden dziennikarz nie zapyta go o marze hurtowa? Aczkolwiek nie trzeba pytac. Wystarczy zobaczyv na marze downstream… ale tak sie koncza niestety monopole
Za maj marza downstream moze byc i powyzej 50$/b
https://cleanerenergy.pl/2022/04/04/marza-downstream-pkn-orlen-wyniosla-w-marcu-362-usd-b/

5

@barcelonaLM nawet wiecej bo inflacja bazowa moze wyniesc nawet 8.5-8.7%. A im wiecej bedzie tarcz i innych beznadziejnych programow pomocowyvh to tym wyzej inflacja zajdzie.
Napisze jeszcze raz: z inflacja nie da sie walczyc bezkosztowo.
Jesli chca przebic 20% to sa na dobrej drodze

1

@barcanawieki


Faktycznie, podobne poziomy. Zaznacze tylko ze w USA i Holandii inflacja juz spada. W krajach baltyckich pomimo bardzo duzej inflacji w tym roku, w przyszlym jest szansa ze nie bedzie przekraczac 5%. Skonczcie z ta propaganda, ze wszedzie jest taka sama inflacja. W Polsce inflacja bazowa (a wiec pomijajac czynniki zewnetrzne jak paliwa, zywnosc etc) jest na wyzszym poziomie niz cala inflavja w Niemczech ;)

0

@FC1899Barca przestań siać defetyzm. Zobacz jak sie zaraza ta choroba, nastepnie porownaj z covid-19 a potem wyciagnij wnioski czy grozi lockdown albo jakiekolwiek obostrzenia. A ze wprowadzaja kwarantanne dla chorych osob? Teoretycznie jak ma sie L4 przez zwykle przeziebienie (lezace) to tez nie wolno wychodzic z domu wiec de facto jest kwarantanna i co?
Przeciez ta ospa nie bedzie sie zarazac tysiace osob dziennie - no chyba ze nagle w kazdym miescie beda organizowane masowe orgie. To tyle w tym temacie wiec mozna skonczyc watek tej choroby

1

@michal26 jest to wynagrodzenie brutto. Dlaczego? Bo to jest uposazenie podstawowego szeregowego (bez dodatkow stazowych, dodatku mieszkaniowego etc). Jednak nalezy pamietac, ze zolnierze nie placa skladek ZUS (emerytura bezposrednio z MON) wiec jak ktos ma ponizej 26 lat to brutto = netto

1

@Azi przypomina to USA 2008 rok i troszke wczesniej, gdzie dawali kredyt kazdemu kto umial sie podpisac. Cale szczescie ze obecnie problemem nie jest brak wkladu wlasnego a zdolnosc kredytowa wiec ten program bedzie martwy. Lecz gdyby go wprowadzili 2 lata temu przy stopie 0.1%… to bylby dzisiaj armagedon

4

@FC1899Barca 8 miliardow to nie jest dramat. Ziemia jest w stanie pomiescic oraz wyzywic co najmniej kilka razy wieksza liczbe. Problem jest z jej nierownomiernym i nie do konca korzystnym rozmieszczeniu. Nalezy pamietac, ze juz teraz ludzie produkuja zywnosc, ktora bylaby w stanie w pelni zaspokoic 10 miliardow ludzi, ale miliony ton jedzenia kazdego roku sa wyrzucane. W samej tylko Polsce mogloby mieszkac 150 mln ludzi - przy zalozeniu maksymalnego wykorzystaniu powierzchni kraju do produkcji zywnosci i urbanizacji

0

@Medium co daje 13.2%. Oczywiscie wspolczuje ludziom zarabiajacym minimum, czy blisko tej kwoty, ale to powoduje ze kazdy bedzie domagal sie co najmniej 15% podwyzki i argumentem bedzie i inflacja i podwyzka pensji minimalnej. Juz teraz podwyzki rzedu 30% to nie jest nic nadzwyczajnego i nie mowie o branzy IT. Bedzie bardzo ciezko zahamowac te inflacje i zejsc z nia do 10%.
Chyba ze nagle ropa spadnie do poziomow z poczatku pandemii gdzie byla po 50 dolarow, ale to jest myslenie zyczeniowe

7

@tobiasson92 a propozycja podwyzki placy minimalnej w 2023 to ponad 13% ;)
Zarobki to zaraz beda rosnac w tempie 20% rocznie co spowoduje ze trwale bedziemy miec inflacje dwucyfrowa. Ja bym dal pisowi jeszcze jedna kadencje

0

@patry295 jesli chodzi o te instytucje, to przy wprowadzeniu bitcoina jako powszechna walute nalezy rowniez wprowadzic instytucje nadzorujaca, tak jak wspomnialem na wzor bankow centralnych. Czy to w ogole mialoby byc bez zadnej kontroli tak jak obecnie? Oj to nie, to wtedy juz wole placic ziemniakami ;)

0

@patry295 tak, wiem ile FED, NBP i inne banki wydrukowaly kasy ;)
Oczywiscie zgadzam sie z Toba w 100% ze obecne waluty to zwykly papier a wartosc ich jest umowna (ze 10 zl nominalne warte jest 10 zl). Tylko wlasnie za tymi walutami stoja rzady panstw, banki centralne, a wiec waluty maja gwarancje instytucji panstwa. Wiadomo, sa kraje gdzie przez inflacje wartosc danej waluty jest bliska 0. Ale umowmy sie, ze przy inflacji 2-3% ta strata wartosci pieniadza w czasie nie ma znaczenia. A jakby to mialo z bitcoinem wygladac? Skoro chcesz stabilnego kursu to wzgledem czego? Wzgledem obecnych walut? Zlota? Ropy?
Poza tym wtedy nalezaloby wprowadzic instytucje kontrolujaca bitcoina (cos na wzor banku centralnego)… a wtedy mamy dokladnie taka sama sytuacje jak z obecnymi walutami.
Jak dla mnie to do 2030 roku zobaczymy jedynie waluty cyfrowe jak juan, usd, euro i system ten raczej przetrwa do konca wieku, chyba ze ktos wymysli cos lepszego i akceptowalnego spolecznie (wyobrazasz sobie przejscie na krypto jak pewnie z 85% osob nie wie co to jest?). No chyba ze banki centralne wprowadza te swoje cyfrowe waluty z data waznosci… wtedy rewolucja na swiecie gwarantowana i po tym moze byc wszystko, wlacznie z bitcoinem ;)

0

@patry295 fundamentalnie? Jakie krypto maja fundamenty? Nie ma zadnych zabezpieczen, nie stoja ja nimi banki centralne. Krypto nie maja szans na egzystencje w dluzszym terminie.
Okay, zalozmy ze wprowadzamy bitcoina zamiast PLN i wycena jego jest na tych pseudo gieldach, totalnie niezabezpieczonych i bitcoin rosnie 20% rocznie. Wiesz do czego to doprowadza? Do krachu gospodarczego jakiego Polska nie widziala nawet za PRL. Bo to oznacza ze mamy deflacje 20% wiec nikt nie bedzie chcial wydawac bitcoina skoro za rok zwiekszy on wartosc 20%. A wiec spowoduje yo taka reakcje: mniejszy popyt -> mniejsza produkcja -> mniejsze zapotrzebowanie na pracownikow co oznacza bezrobocie -> poglebienie deflacji i powtarzaj cykl dalej ;)
Zostana wprowadzone waluty cyfrowe i tyle. Krypto beda jedynie jakims tam produktem obok, podobnym do licytacji domow cyfrowych itd.
Albo moze ja jestem za glupi zeby pojac jakie te wspaniale fundamenty maja krypto - to tez jest mozliwe

0

@patry295 wprowadzanie obecnych kryptowalut jako oficjalnego srodka platniczego to jest totalna glupota i zaden rozwiniety kraj tego nie wprowadzi. Wahania ceny kryptowalut sa zbyt duze aby mialo to szanse powodzenia. Nawet dzisiaj, w najgorszych od wielu lat czasach walut, traci sie na wartosci ok 10% ale ROCZNIE. Natomiast na krypto tyle mozna stracic podczas snu ;)
A proba ustabilizowania kursu, spowoduje ze krypto utraca ich najwieksza „zalete”.
Natomiast brak stabilizacji kursu doprowadzi do tego samego co waluta cyfrowa z data waznosci: ludzie beda masowo wymieniac krypto na towary co spowoduje bardzo wysoka inflacja (hiperinflacje?).
Poki ECB, FEB, BoE i inne najwieksze banki centralne sie na to nie zgodza (a nie zgodza) to krypto sa super sprawa dla republik bananowych.
Dla mnie kryptowaluty maja wartosc 0 (waluta dowolna) i wydaje mi sie ze predzej niz pozniej ludzie bolesnie to odczuja

2

@bartekvisca to jest tak zwane luzowanie ilościowe, a wiec NBP skupuje obligacje skarbu Panstwa badz BGK i PFR (jak PIS chce ukryc faktyczne zadluzenie) i w ten sposob wrzuca gotowke na rynek

0

@draxidox moze i Petru jest/byl slabym politykiem, ale akurat Nowoczesna w pewnym momencie miala najlepsze pomysly na reforme kraju. Nie bal sie mowic o podniesieniu wieku emerytalnego, likwidacji 500+ itd. Mieli propozycje, ze kazda nowa ustawa miala zastepowac 2 obecnie obowiazujace ustawy, aby uproscic prawo w tym kraju.
Na tle obecnej wladzy i opozycji, to tamta Nowoczesna mialaby moj glos bez dyskusji

1

Bankier mnie zaskoczył. Naprawdę niezły artykuł o obecnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.
Wyjasnia w duzym stopniu czemu pomoc kredytobiorcom w taki sposob to jest duzy blad.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/WIBOR-i-hipoteki-O-co-chodzi-z-sytuacja-na-rynku-8325754.html


0

@tbas przeciez ja nie mowie, ze 100% inflacji wynika z polityki pis-u. Natomiast chodzi mi o to, ze oni chca „zwalczyc” inflacje tak zeby ludzie tego nie odczuli, a wiec kolejne programy uruchamiaja itd i o to mi chodzi. To niestety spowoduje, ze na rynku gotowki bedzie w dalszym ciagu mega duzo, presja placowa jest niesamowita. Z inflacja walczy sie od „zawsze” w taki sposob:
-Doprowadza sie do sytuacji, w ktorej ludzie maja mniejszy dochod rozporzadzalny
-prowadzi to do spadku popytu na produkty i uslugi
-zmniejsza sie presja placowa na skutek mniejszego zapotrzebowania na prace ze wzgledu na spadek popytu.

Mowiac krotko z inflacja walczy sie doprowadzajac moze nie tyle do recesji co do spowolnienia gospodarczego.
Jak chcecie obnizyc inflacje jak w pierwszym kwartale PKB mogl urosnac REALNIE o nawet 10%, a wiec nominalnie o 20% (1/5 polskiego PKB!).

A tu co chwila slyszy sie o kolejnych pomocach, programach, dotacjach, skladkach, funduszach. Ile jeszcze?

Stopy procentowe teraz na poziomie 8% to jest pewnik. A jak dalej beda tak dzialac to i 10% nie jest wykluczone.
I tutaj jest to co mialem na mysli: rzad „pomaga” w krotkim terminie, ale w terminie srednim i dlugim wszyscy beda musieli poniesc duzo wiekszy koszt.
Niestety, trzeba rok/dwa sie przemeczyc, pomagac jedynie tym w najgorszej sytuacji i tyle. Innego wyjscia nie ma

2

Szansa na 20% inflacje w tym roku rosnie z kazda kolejna decyzja obecnego rzadu.
A jesli ludzie nie zrozumieja, ze z inflacja nie walczy sie bezkosztowo to niedlugo bedziemy gonili Turcje.
Najgorsze jest to, ze opozycja stanela do wyscigow kto da glupsza propozycje.
Wolny rynek i tak wygra ze wszystkimi partiami, tylko im rzady beda bardziej probowac obejsc mechanizmy rynkowe, tym bardziej zwykli ludzie beda musieli poniesc zdecydowanie wyzsze koszty

0

@tbas szkoda, ze ludzie nie rozumieja ze kazda nierynkowa ingerencja kosztuje klientow bankow duzo wiecej. Ludzie sie dziwia czemu nie ma obecnie lokat po 5%? Niech podziekuja PIS-owi za wprowadzenie podatku bankowego. Teraz te propozycje? Jeszcze wieksza czesc kosztow zostanie przerzucona w oplaty i prowizje ;)
Obecnie w Polsce sektor bankowy jest opodatkowany efektywnie na poziomie ok 45%, a zaraz moze byc ponad 50% wiec i tak banki sa bardzo mocno obciazone podatkowo i parapodatkowo.
Jak ktos bral kredyt i teraz go nie stac to jego problem. Czemu wszyscy maja sie zrzucac na ten kredyt? To w takim razie niech Ci klienci zaplaca 19% podatku dochodowego z tyt zysku z powodu wzrostu ceny nieruchomosci. W tym kraju to tylko trzeba dawac, pomagac i zrzucac sie na malo rozgarnietych zyciowo ludzi.
Jezeli ktos bierze kredyt na 30 lat a nie jest w stanie poswiecic tygodnia zeby sie troszke wyedukowac w zakresie tej sfery to sorry… a wystarczylo zrobic 2 rzeczy: wejsc na strone GUS i zobaczyc wartosc inflacji w ostatnich 15 latach i stopy referencyjnej w ciagu 15 lat i zobaczyc czy stopy kiedys jeszcze byly na poziomie 0.1% czy nawet 1.5%.
Aktualne 4.5% to sa stopy NORMALNE i NATURALNE. 8% to juz beda stopy wysokie.
Tak jak mowilem, ten rzad doprowadzi do tego ze dojdziemy ze stopami do 10% wiec banki i tak swoje zarobia. Wystarczy zobaczyc zysk Santandera za Q1 - prawie 1 mld zl ;) pekao ten wzrosnie zysk rok do roku o ponad 200% a to dopiero poczatek

1

@bartekvisca nie, ale to zmusi RPP to jeszcze wiekszych podwyzek stop procentowych. Aktualnie WIBOR odskoczyl od stopy referencyjnej z tego wzgledu, ze jestesmy w cyklu podwyzek stop wiec rynek wycenia przyszlosc. Natomiast do sierpnia zapewne juz bedziemy po cyklu wiec WIBOR 3M bedzie jakies 0.2-0.3 pkt proc powyzej stopy referencyjej. Nowy wskaznik bedzie zapewne nizszy od WIBOR o jakies 0.3 pkt proc ale jak wspomnialem wymusi to kolejne podwyzki RPP o 0.5-1 pkt proc. Wiec tutaj juz kredytobiorcy sa w plecy 0.2-0.7 pkt proc.
A jesli jakims cudem inflacja by sie obnizala w przyszlym roku i RPP obnizalby stopy to WIBOR 3M i 6M spadalby duzo szybciej niz ten nowy wskaznik oparty prawdopodobnie o Overnight ;) wiec w tym roku kredytobiorcy nie skorzystaja bo wskaznik wejdzie najwczesniej od stycznia 2023, a w przyszlym straca przez wolniejszy spadek tego wskaznika w stosunku do WIBOR

0

@bartekvisca i w ten o to sposob kredytobiorcy zapłacą jeszcze więcej, a PiS PR-owo sprzedał im to jako wielką oszczędność. Całe szczescie, ze Banki swoje zarobią, a ten rok może być jednym z najlepszych w historii ;)

1

@inViNcibl3 okay, obnizenie rat kredytow do grudnia 2019 z jednoczesnym wyrownaniem roznicy jaka Ci kredytobiorcy „zyskali” na wzroscie nieruchomosci. Jak populizm to sky is the limit… w tym kraju nie ma madrych politykow. Ale coz… politycy sa odzwierciedleniem spoleczenstwa jakie reprezentuja.
Dlaczego nie pozwola zeby rynek sam sie z tym uporal? Przeciez oni wszyscy chca jeszcze bardziej te inflacje nakrecic. Jak jeszcze pol roki temu 10% wydawalo sie niemozliwe tak jesli te tarcze tak dalej beda wprowadzac to mozemy niedlugo Turcje zaczac gonic

0

@barcelonaLM niby tak, ale wiceminister MON UK powiedzial, ze w przypadku uzycia broni biologicznej, chemicznej czy atomowej nie wyklucza wkroczenia sil zbrojnych NATO.
Atomowy parasol ochronny to jest minimum co teraz powinno NATO zrobic

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?