- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1503 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
90 odpowiedzi
PIWOSZ89
5
Jak tam zbudowaliście formę na lato? Ja nie bo 95kg tylko a miało być 100 może za rok się uda
30 odpowiedzi
Kgorecki2500
10
Wywiadu nie oglądałem ale widzę, że grubo chyba tam było. Tylko mi się od razu zapala lampka.... » Czytaj dalej
32 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1503 Culés
1
Rapport wyprowadza zabójczy cios i wygrywa 1:0. Wieża odciąga hetmana i zakładamy tzw. "lolli checkmate". Genialny ruch.
1
@ChessInfo blundery Karjakina i Dubova - dzisiaj sporo rozstrzygnięć może być
1
@ChessInfo A koń na F3 nie ratował?
0
@Persyfl Po: Nf3 masz Rxe1 (chyba, że mówisz o jakiejś wczesniejszej pozycji) musisz czymś odbić wieże czarnych, bo mat w 1 to i tak hetman pójdzie na c3 i to już jest wymuszony mat. Zresztą koncówka ze stratą hetmana nawet jakby go nie było pewnie i tak będzie wkońcu przegrana. na tym poziomie.
0
@ChessInfo Panie, Ja w szachy ostatni raz w podstawówce grałem, więc proszę Mnie slangiem nie złomować :)
Można prosić łopatologicznie? Bo jak kuń na f3, to potem ewentualnie wieża albo hetman na e1, koń na e1, wieża albo hetman na e1 i wieża na e1. I potem jeszcze z tego mata można?
1
@ChessInfo
A biały hetman na E2?
1
@Persyfl Zaczynając od białych:
Koń f3, wieża e1
Teraz musisz wziąć wieże e1, nieważne czym (koń, wieża), to i tak to olewam i hetman na c3.
Takie ustawienia króla, hetmana, gońca i pionków, gdzie masz słabość na środkowym pionku ma nazwę i nazywa się lolli checkmate, nie da się go powstrzymać, można tylko poddać.
0
@sonek Olewam, hetman na c3, groźba matowa b2 w jednym, której nie masz jak zatrzymać, bo hetman blokuje pionek na c2 i nie masz go jak pchnąć, żeby biały hetman zaczął bronić b2.
1
@ChessInfo Ok, dobra. Już łapię.
Edit: A biały pion na c3?
1
@ChessInfo
No tak, genialny ruch
1
@Persyfl To powstrzymuje faktycznie ustawienie figur do loli mate'a, ale nie powstrzymuje tego, że nadal wieża z h1 bierze na e1, ty teraz musisz zdecydować którą wolisz truciznę. Jesli pionek z c3 bierze hetmana, to mat wieżą na d1, bo kolumna c jest trzymana wieżą po tym jak pion się usunął na miejsce hetmana w kolumnie b. Jeśli jednak weźmiesz wieże, wieżą, to hetman bierz piona, którego pchnąłeś na c3 i czarny ma mata na dwóch polach c1 oraz b2, jest problem jak przykryć oba pola naraz, wieża z g7 musi wrócić na g2 (inne ruchy odrazu przegrywają - w szczególności ruch wieżą z e1 na e2), ale ciągle możesz pchnąć hetmana na c1 (poświęcenie), co wymusza bicie wieża z pierwszej linii, która bijesz czarną wieża z c8 i mat, bo wieża trzymana gońcem.
EDIT
W sumie skomplikowana pozycja, bo nie musisz święcić hetmana, hetman może po wzięciu piona na c3 wziąć na e1 z matem, kiedy wieża wraca na g2 żeby bronić mata na polu b2. Ale tak czy inaczej - białe przegrywają w wymuszony sposób.
1
@ChessInfo To jeszcze inaczej. Wieża na g8?
1
@Persyfl odpowiedź to hetman z b4 na e1 lub wieża h1 na e1 (oba działają). Jeśli wieża z d1 na e1, to odbijam z matem wieżą z h1 (lub hetmanem z b4). Jeśli po ruchu czarnych na e1, grasz na c8, to odbicie królem na c8 i nadal wisi wymuszony mat jak w pierwszym "jeśli". Ten ruch tylko wydłuża sieżkę o 1 ruch, ale nadal jest wymuszona.