Azi

9

Nie martw się. Jak już spłodzisz pierwsze dziecko to szybko dojdziesz do wniosku że kiedyś (tak jak dziś) to miałeś dużo czasu ;)

Azi

0

Jest pewien problem z takim graniem. Jest to, wypisz - wymaluj, taktyka z zeszłego sezonu, która była ostro krytykowana.

Zwróćmy uwagę na kilka elementów:

1. Chcemy grać piłką a nasz styl opiera się na jej posiadaniu.

Co to znaczy? Że żadna taktyka, która ma mniej niż 3 środkowych pomocników, nie ma racji bytu. Zbyt łatwo będzie nas zblokować już w strefie środkowej. Z tego płynie prosty wniosek - albo gramy z Cou, niby ofensywnie usposobionym ale chcąc - nie chcą trzymającym się bliżej środka niż lewej strony (Iniesta z poprzedniego sezonu) albo gramy z Busim, Arthurem i Rakiticem w środku. Tylko że wtedy brakuje miejsca dla Dembele, bo muszą się w składzie zmieścić jeszcze Messi i Suarez.
Alternatywą jest oddanie piłki rywalowi - a jak się dla nas kończą szybkie kontry rywali - to pokazał już 2 i 3 sezon Lucho. Co z tego że w tym czasie strzeliliśmy sporo bramek (ponad 170 na sezon) skoro i tak nie przełożyło się to na trofea. MSN był decydujący tylko w 1 sezonie Lucho.

2. Dembele na boku?

Dembele to wariat. Potrafi z piłką zrobić pokaz magii. A jednocześnie potrafi stracić ją jak dziecko na szkolnym boisku. Ma duże problemy z powrotem do defensywy (choć muszę odnotować że zrobił w tej kwestii duże postępy!). I jest obunożny, wbrew temu co głosi Bartek22.
Dlaczego lepsze statystyki ma na lewym skrzydle? Bo tam jest Alba, który jest lepszym zawodnikiem niż Semedo i S. Roberto razem wzięci. Wie kiedy zdjąć z Dembele rywala i wie kiedy i gdzie się ustawić żeby go zaasekurować a jednocześnie być opcją dla podania. Nie oszukujmy się - dlatego Dembele grał na lewej stronie. Problem z takim ustawieniem stanowi natomiast Cou. Nie postawimy go na prawej, bo tam jest połową tego co daje bliżej lewej strony. Nie zmusimy też Leo do gry przy linii bocznej, bo on musi być pod grą. Musi i już. Ludzie muszą oddychać a Leo musi mieć piłkę.
Mamy wybór - postawimy Dembele na prawej stronie i liczymy że prawy boczny obrońca się z nim zgra (wątpię) albo szukamy innego ustawienia.

3. Gra bocznych obrońców.

Co by nie mówić o naszej taktyce, to są to (niestety) elementy kluczowe. Ze znaczeniem Alby chyba nikt nawet nie będzie próbował dyskutować? Problem jest taki, że źle grający prawy obrońca faktycznie rozbije całą naszą strategię. Już Lucho miał ten problem. Myślicie że skąd próby (które zaczął nawet Pep) gry 3 stoperami? Wszystko opiera się o szerokość gry. Pamiętam jak jeszcze niedawno denerwowały mnie wrzutki, które nagle zaczął stosować Alves. Dziś dałbym dużo za takiego Alvesa w średniej formie.
Co by nie mówić - Rewolucja123 ma dużo racji. Barcelona, która ma paraliż jednej kończyny jest równie groźna co babcia z balkonikiem. Mamy tego niefarta, że kibicujemy drużynie, która nie umie już grać inaczej :)

Azi

0

W takim ustawieniu Dembele grał sporo na prawej stronie. W czym problem?

e: powiem więcej. Grając 442 mamy rotacje w trójce (Busi, Arthur, Rakitic). Za Cou może grać Alena, za Dembele Malcom. Nawet z zastępstwem dla Suareza nie będzie problemu bo jest Munir a możemy zawsze przejść na 433 z Messim na fałszywej 9 (takie ustawienie uważam za jeszcze lepsze niż to 442).

Azi

2

Dobrze że urodziłem się w latach 80tych...

Azi

0

Zacząłeś wypowiedź od "to było 4-2-3-1" a pod koniec "1. 4-4-2 i 4-2-3-1 oznacza praktycznie to samo". Zdecyduj się :)
Cou jest tutaj trzecim (najbardziej ofensywnie usposobionym) środkowym pomocnikiem.

Wiesz już dlaczego Rakitic dobrze wygląda jak ma do kogo podać w prawo? ;)

I nie wiem gdzie Ty widzisz podobieństwo heatmapy Semedo do Alby. Wystarczy zobaczyć jaka jest odległość jednego i drugiego od linii bocznej.
Swoją drogą masz tutaj ładne zdjęcie poglądowe do tego jak powinien grać boczny obrońca kiedy nie ma przed sobą typowego skrzydłowego.

Azi

4

W takim razie trzymam kciuki za Sant André :)

Azi

0

Problem w tym, że to nie było takie ustawienie jak piszesz.

Jeżeli otworzysz sobie ten mecz i sprawdzisz heatmape to z łatwością wyłapiesz że Cou pełni tutaj rolę zbliżoną do tego co grał Iniesta. I do linii bocznej (lewej) schodził bardzo niewiele. W żadnym wypadku nie jest to 4231...
Link: https://www.whoscored.com/Matches/1222292/Live/Spain-La-Liga-2017-2018-Barcelona-Girona

e: szczególnie dobrze to widać jak porównasz ustawienie Cou w stosunku do Rakitica.

Azi

1

Też się nad tym zastanawiam.
Widzę dwie opcje gry Dembele na prawym skrzydle:
- w 433 z Messim na fałszywej 9ce ale bez Suareza (takie ustawienie chętnie zobaczę)
- 442 przy czym i Dembele i Cou będą mieli więcej zadań w defensywie. Równie dobrze można to rozpisać na 4231 - efekt jest dokładnie identyczny, czyli brak jednego środkowego pomocnika (więc obaj boczni będą musieli to nadrobić).

Azi

0

Szejk prędzej jajko zniesie niż Neymara odda ;)
Choćby mieli ich wywalać z pucharów to będzie się zapierał.

Liczę że zaraz Rabiot podpisze nową, gigantyczną umowę i bardzo mocno im skróci limit płacowy :)

Azi

0

Masz może link do tej wypowiedzi Valverde? Nie mogę znaleźć

Znalazłem tylko to:
"W pierwszej wypowiedzi na temat transferu Malcoma Ernesto Valverde stwierdził, że Brazylijczyk „jest piłkarzem młodym, perspektywicznym i klub zdecydował się na niego postawić”. Zdaniem Mundo Deportivo trener Barcelony podkreślił słowo klub, ponieważ sam wolał sprowadzić Williana. Mimo to dał szansę 21-latkowi w presezonie, a skrzydłowy spisywał się obiecująco."

Ale tutaj wyraźnie podkreślają że to jest opinia dziennikarza. Valverde nie powiedział "Nie chciałem Malcoma. Wolę Williana." To co nie jest cytatem jest wyłącznie domysłem dziennikarza.

Znalazłem też coś takiego:
"Brak Malcoma: To była moja decyzja kadrowa. Jest nowy i tyle. Jeśli ktoś chce złożyć protest po meczu, nie ogłasza tego wcześniej. Wyobraźcie sobie, że ktoś powiedziałby: "nie wystawiaj Czeryszewa". Jeśli ktoś ma mnie ostrzec, to jest to mój klub, a nie rywale." (13 sierpnia)

"Malcom: Dobrze radzi sobie na obu skrzydłach, wcześniej robił to z prawej strony. Cechą skrzydłowych jest to, że umieją pokazać się z obu stron. To samo dotyczy Dembélé. Malcom ma łatwość strzału, co pokazał przy bramce." (15 sierpnia)

"[pytanie dziennikarza] -Czy Malcom jest blisko otrzymania pozwolenia na grę? Jak ważne jest dla niego powołanie do reprezentacji z Arthurem i Coutinho?
Jego powołanie jest dla nas dobrą wiadomością. Mamy nadzieję, że już teraz dołączy do drużyny. Wczoraj odbył cały trening, choć w tygodniu miał jeszcze niewielkie dolegliwości. Liczymy, że w tym sezonie będzie już dostępny."

Nic nie wskazuje na jakąś niechęć Valverde a przynajmniej ja nic takiego nie znalazłem. Jeżeli masz taką wypowiedź to poproszę o link.

Azi

0

Fajne podsumowanie. Szkoda żeby się marnował u nas na ławce.

Azi

0

"Nie muszę bo czuję taką potrzebę, ty zaś czułeś potrzebę by załapać za słowo ale głównie by się ....."
Głównie by się... co? Czy to forma pytania?

Niezłym paradoksem byłoby nie konsultowanie z trenerem transferów. Chyba tylko Wojciechowski w Polonii Warszawa miał inni prezesi w klubach podobnie zarządzanych -mają takie pomysły. Tez sensu.
Valverde kilka razy podkreślał, że chce mieć wąską kadrę. Do dziś się nie doczekał, bo nie udało się wytransferować ani Denisa ani Rafy (niestety).

Azi

0

Garść minut dostał ;)
Myślisz że Valverde się obraził, że kupili mu świetnego zawodnika, o którego nie prosił? To by było genialne posuniecie.

Azi

1

No właśnie - ile? W których meczach?

Azi

0

Ale rozumiesz, że żeby dostać szansę w meczu to musisz pokazać się z dobrej strony na treningu. Może prezentuje się tam beznadziejnie? Skąd mamy to wiedzieć skoro tego nie widzimy?

Dlaczego zakładasz że nie dostaje szansy "na przekór"? Trener odpowiada głową za grę zespołu - takie zachowanie (podobnie jak Lucho z Albą) nic dobrego nie wnosi i zawsze się zemści.

Azi

0

O. I w to mi graj :)
Zawsze będę zwolennikiem postawieniem Messiego na 9 z Cou i Dembele na bokach.

Azi

1

Jeszcze Suarez na 9 i gramy 4-2-4. Ustawienie rodem z lat 60-tych. Dzida do Messiego i jedziemy! ;)

Azi

0

"W Barcelonie trzeba ciężko trenować, a nowi piłkarze wiedzą, że są wśród najlepszych i muszą rywalizować."

Sztab to rozumie, zawodnicy (włącznie z Vidalem) to załapali, nawet zawodnicy i trener Barcy B to wiedzą. Tylko komentujący mają w tej kwestii "swoje lepsze zdanie"...

Azi

0

Jeżeli "nie wiesz jak to skomentować" to może: nie komentuj? :)

A co do kadry, to chyba nie jesteś kolejną osobą, której się wydaje, że to trener odpowiada za "sprzedaż" zawodników? Kluby funkcjonują jednak trochę inaczej niż to przedstawia Football Manager.

Azi

0

Powiedziałbym że wręcz przeciwnie. Jeżeli zostawimy jedną ze stref otwartą to rywal za łatwo wyjdzie nią z kontrą. Gramy bardzo wysoką obroną - więc najlepszym wyjściem jest szybki pressing, który uniemożliwi rywalom wyjście z kontrą. Jeżeli jeden z zawodników nie nadąży za akcją to otworzy rywalom przestrzeń do wyjścia z tego pressingu.

Azi

0

Nie widzę nic takiego. Mamy na ten moment zdecydowanie zbyt mało danych.
Dwa mecze są trochę zakłamane: To spotkania z Alaves i RSSS gdyż w obu przypadkach prawy obrońca zmieniał się w trakcie spotkania i w obu S. Roberto był już na boisku na innej pozycji, więc jego indywidualna heatmapa będzie zaburzona.

Na ten moment można postawić tylko taką tezę, że w tych meczach gdzie oba skrzydła funkcjonują prawidłowo (porównywalnie) - to znaczy w spotkaniach z Alaves, Valladolid, Huesca, PSV i Tottenhamem - te mecze wygrywamy. Natomiast tam gdzie występują nierówności w którejś ze stron tam są problemy (przede wszystkim RSSS, Leganes i Valnecia).

Azi

0

@Wszyscy

Odnośnie powyższych linków: na samym wstępie widać że od "normy" odbiegają 3 mecze: Z RSSS, Leganes i Valnecią. Do tego naprawdę dziwny mecz z Bilbao.
Warto też zauważyć że w meczu z Gironą za charakterystyczny bąbel na prawym skrzydle odpowiada w zdecydowanej większości Vidal (po odhaczeniu bąbel praktycznie zanika).

Zwracam uwagę jeszcze na jeden element: kolor czerwony odnosi się to tych miejsc, gdzie piłka była częściej. Zwróćcie uwagę, że częściej występuje bliżej prawej strony (Valladolid, Leganes i Girona). Jedynym spotkaniem gdzie faktycznie bezsprzecznie więcej ataków było lewą stroną to mecz z Valencią.

Azi

0

Nie. Próbuję na podstawie heatmap ustalić taką zależność ale na razie nie znalazłem potwierdzenia. Jeżeli takie znajdę to oczywiście się podzielę.

@Wszyscy:
Dla leniwych - zrzuta wszystkich heatmap z tego sezonu LL i LM (+ mecze z Romą i Chelsea z poprzedniego seznu)*
https://zapodaj.net/images/4f49d76d5515f.jpg
https://zapodaj.net/images/f39bb66b9d6db.jpg

* na czerwono zaznaczyłem linię (roboczą) pokazującą jak daleko wysuwa się jedno skrzydło względem drugiego. Za skrzydło przyjmuję pozycję od linii końcowej do +/- skraju pola karnego.

Azi

3

Teoria równie przepiękna co nieprawdziwa.
Polecam sprawdzić heatmapy z tego sezonu. Prawe skrzydło nie funkcjonuje wyłącznie w tych spotkaniach gdzie gra Semedo. Ale to oczywiście może być przypadek ;)

Azi

1

Chyba zapomniałeś jak wyglądało lato w zeszłym roku. Tuż przed tym jak PSG wpłaciło klauzule.

Azi

5

W niedzielę są wybory... ;)

Azi

0

Pierwszy sezon Lucho był (patrząc po wynikach) super. Choć trzeba pamiętać co się działo aż do meczu na Anoeta (styczeń 2015 roku).

Ten sezon był super - 178 bramek strzelonych i tylko 38 straconych (0,63 bramki na mecz). W kolejnym znowu 172 bramki ale już 51 straconych (0,82 bramki na mecz). Ostatni sezon to 171 bramek strzelonych i 58 straconych (0,98 bramki na mecz). Im dalej w las tym ciemniej. A wyniki też coraz gorsze z każdym kolejnym sezonem.

To nie jest tak, że nagle zrobiła się dziura w defensywie. Zwyczajnie rywale nauczyli się bronić przed takim systemem. Valverde głupi nie jest. Nie ma Neymara a Dembele nie jest zawodnikiem tego kalibru (przynajmniej na dziś). Nie było innego wyjścia niż wrócić do korzeni - silnej pomocy i gry piłką.

Nie powiem Ci czemu Valverde nie gra czy to 4231 czy 442 z Cou i Dembele na bokach. Nie będę kłamał - mnie taka koncepcja też nie przekonuje. Ja chciałbym zagrać z Cou i Dembele ale z Messim na 9. A najlepiej stosować trzy różne koncepcje zamiennie (obecne 442/433, 4231 i 433 z Messim na 9).

Azi

0

Neymar nigdy nie mi podchodził pod definicję "skrzydłowego" ale nie będę się kłócił o terminologię. Dla mnie skrzydłowy zawsze będzie "7" z ustawienia 442 a nie bocznym napastnikiem (całkowicie inne zadania na boisku) z 433.

Zresztą w PSG już nie gra przy linii. Choć nadal tak gra nadal w reprezentacji.

Azi

2

"Ograniczeni przez taktykę" - standardowo dogłębna analiza problemów ;)

Przypominam że ani Neymar ani Messi nie są skrzydłowymi a wyniki były bardzo dobre. Zakładanie że potrzebujemy skrzydłowych jest więc bez sensu. Skrzydłowi mogą być potrzebni jeżeli chcesz grać wrzutki. Dla napastników, którzy będą schodzić do środka niezbędni są boczni obrońcy, którzy: 1) zdejmą przynajmniej jednego rywala z kolegi i 2). będą rozciągali grę - tak aby schodzący do środka napastnik miał choć odrobinę luzu.

Azi

0

"Semedo to nie jest konstruktywna krytyka bo ona nie zaczyna się od polowania."
Możesz napisać to po ludzku? Albo przynajmniej w zrozumiałym języku. Nie przypominam sobie abym coś takiego napisał.

"Skoro tak stawisz sprawę to kim ty jesteś żebym brał jakieś twoje linki czy teorie na poważnie ?"
Jest mi absolutnie wszystko jedno czy "bierzesz" czy nie :D
Chcesz - bierzesz. Nie chcesz - nie bierzesz. Twoja sprawa. Tak to wygląda. Jaką ma mi to robić różnicę? Jesteś mi absolutnie obojętny. I Twoje przekonania również.

"Wielkie wrażenie zrobiło na mnie podane przez ciebie grafiki idealnie pasujące do wybiórczości opinii."
Trudno abym pokazywał dowody nie pasujące do teorii. Może w Twoim świecie takie zachowanie byłoby logiczne ale dla mnie to byłaby głupota. Niesamowicie sensowny zarzut mi postawiłeś :D

"Grafika sugeruje że Roberto to mistrz asyst a Semedo dyletant (...)"
Najwyraźniej masz problem ze zrozumieniem. Nigdy nie twierdziłem że S. Roberto jest mistrzem asyst. Obraz ma pokazać jak gra S.Roberto bez piłki (wzór) a czego nie robi Semedo. Nie przypominam sobie żeby była tam gdziekolwiek mowa o asystach. Bo co one mają do rzeczy? Mówimy o grze bez piłki a niektórzy żyją w świecie gdzie gra zaczyna się dopiero wtedy gdy zawodnik dostaje piłkę. Przeczytaj sobie co na ten temat mówił Cruyff - właściwy cytat też wstawiałem kilka razy.

"Akurat liczby nie pokazują tej przepaści niczym Denis do Messiego to też argument czy też wiece znacząca opinia"
Nie mam pojęcia co chcesz mi przekazać tym zdaniem.
To nie argument i nie opinia. To porównanie.

Tutaj masz definicję - i patrz - pasuje idealnie do tego co napisałem. Cóż za zbieg okoliczności? (tak - to ironia;)
https://sjp.pwn.pl/sjp/porownanie;2505420.html

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?