0

Dopiero włączyłem mecz, bo miałem awarię auta na drodze. Co tu się wyprawia? Dlaczego przegrywamy?

37

Kataw Zar (Edward Etler), pół-Polak, pół-Żyd, w swoich felietonach (zresztą świetnych, ironicznych, ostrych) nazywał Izrael kurnikiem. Wizjoner! I nikt go nie mógł oskarżyć o antysemityzm.

7

Za Izraelem też nie przepadam. Ich politycy są dla mnie hipokrytami. Mówią o nacjonalizmie, spleceniu w niektórych państwach władzy z kościołami, a u nich w Knesecie połowa partii jest nacjonalistyczna i syjonistyczna (Likud, Unia Syjonistyczna, Żydowski Dom, Nasz Dom Izrael) czy wręcz religijna (Szas - rabini zasiadają w Knesecie). Do tego w judaizmie jest rok 5779, bo oni liczą lata od momentu biblijnego Stworzenia Świata. Trudniej o większe zacofanie? Na pewno politykom z Izraela nie można odmówić sprytu, opanowania, w kluczowych sprawach jedności, i wpływów. Nasi rodzimi politycy-amatorzy mogliby się od nich wiele nauczyć.

Warto też docenić żydowskich myślicieli, biznesmenów, naukowców, wizjonerów, literatów. Było wielu Żydów, którzy na stałe wpisali się do historii nauki, kultury, literatury (Einstein, Spinoza, Freud, Marks, Cohen, Herzl, Kafka, Asimov, Kertesz, Singer i tak dalej). Bardzo ciekawy naród.

1

Zgadzam się. Dlatego odpowiadając na zagadkę, w punkcie 1 napisałem, że panteizm odrzuca Boga osobowego, a nie wiarę. Z kolei przyjmując naukowe (nieprzyrodnicze) oblicze panteizmu, można uznać, że jest niewierzący. Strasznie pokręcona sprawa. Trzeba się tutaj bić z logiką i konstruować kolejne quasi-definicje, uzależniające dalsze istnienie wyjściowej definicji.

1

Ogólnie zgadzam się z Twoim komentarzem. Podanie sprzecznych warunków w tej zagadce stanowi formę absurdu, lecz moim zdaniem najbliżej syntezy tych warunków jest właśnie panteizm. Można go utożsamiać - tak jak napisałeś - z nauką, lecz można również z przyrodą. Fundamentem jest energia i można przyjąć za jej podstawę np. atom. Można też podejść bardziej niezobowiązująco i stwierdzić, że Wszechświat, w którym żyjemy jest tym Absolutem, a przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzie... są jego częściami składowymi. Jeśli dobrze kojarzę to przykładem panteisty w literaturze jest np. Tom Bombadil z Władcy Pierścieni.

0

Kurczę, chyba oczy mi się już zmęczyły, bo przeoczyłem tego Lubańskiego we wpisie użytkownika FC1899Barca. Do Twojej listy dodałbym jeszcze Cieślika.

0

+ Włodzimierz Lubański i Ernest Wilimowski.

0

Panteista?

Edit:
1) odrzuca pojęcie Boga osobowego
2) panteizm to system filozoficzny
3) nie jest agnostykiem; nie uważa, że istnienie lub nieistnienie Boga jest niemożliwe do wykazania
4) nie jest też ateistą, bo przyjmuje pojęcie Absolutu za pewne, z tym że definiuje je jako przeniknięcie Absolutu w każdą materię

2

Dobranoc Cules!

2

Genialny film!

1

Z całą sympatią do Twojej osoby, ale wybacz, nie wiem o co Ci chodzi (mogę się jedynie mgliście domyślać). Mógłbyś rozwinąć?

8

Ok. Dziękuję. Dopóki nic się nie wyjaśni, nie ma co wróżyć z fusów. Umtiti to świetny obrońca i bardzo bym chciał, żeby został w drużynie, aczkolwiek odkąd zaczął się rollercoaster z umową, to jego forma stała się nierówna. Oby ten temat jak najszybciej został zamknięty i Samuel wrócił do wielkiej formy. Howgh!

12

Pytam Ciebie, boś wiarygodne źródło. Co z tym Umtitim? Nie chce mi się w to wierzyć, że odejdzie.

1

Herbert George Wells wymyślił, był prekursorem (1895) :) Muzyka przednia!

9



Chrześcijaństwo takim jak je "Pan Bóg stworzył" w pigułce. Trwa nieco ponad 5 minut. Polecam dla wierzących, jak i dla ateistów. Bez zbędnych odwołań, niewymuszone. Nie ma tu religii (czyli instytucji, dogmatów, wojen, hipokryzji).

0

Albo inna klasyka: Jakiego koloru był biały koń Napoleona? :)

0

Przepraszam :(

Zespołu nie znam, ale Radio Jard a i owszem. Niestety.

1

Dzisiaj oglądałem odcinek sprzed paru dni. Pytanie za 125 tyś dotyczyło, która stolica województwa ma w swej nazwie najmniej zgłosek. Do wyboru było: pomorskie, podlaskie, śląskie i podkarpackie. Wiedza na poziomie podstawówki/gimnazjum. I jeszcze klientka nie wiedziała, że podlaskie to mój ukochany Białystok! Wstyd :P

1

Zauważyłem też pewną prawidłowość, iż czasami pytania za 10 czy 20 tyś zł potrafią być znacznie trudniejsze niż te za 125 tyś czy 250 tyś. Może to tylko mój osobisty odbiór, a może to na pewnym etapie jest generowane losowo? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć definitywnie :D

1

Śmiałem się do upadłego z tej odpowiedzi :D

1

Jak kiedyś zdoła mnie namówić i zobaczycie gościa w koszulce FC Barcelony, która pozdrawia La Ramblę, to będzie znaczyło, że dałem się skusić :D

0

Niestety istnieje takie prawdopodobieństwo. Moja luba mówi mi, żebym zgłosił się do Milionerów, bo znam odpowiedzi na naprawdę wiele trudnych pytań, ale - podobnie jak Ty - boję się, że polegnę na czymś z nie mojej dziedziny bądź też na wyciągniętym z kapelusza pytaniu o przysłowia za 1000 zł. O ile przeszedłbym eliminacje, rzecz jasna.

4

Też się już czaiłem, żeby przy następnej okazji zwrócić uwagę, bo w ostatnich dniach "w obwodzie" stało się przykrą regułą.

2

Z narzeczoną na playerze oglądamy Milionerów. A 1 z 10 to genialna sprawa. Kiedyś bawiliśmy się w taką oto grę. Na jedno pytanie odpowiada ona, na drugie ja, i tak naprzemiennie. W trakcie stawialiśmy kreski za każdym razem jak ktoś z nas odpowiadał prawidłowo, a na koniec odcinka sumowaliśmy kreski i wychodziło, kto wygrał. Fajna zabawa, polecam!

1

Dlatego u mnie w domu nie ma telewizora. To diaboliczne pudełko ogłupia. Popatrz, jeszcze ktoś pomyśli, że jestem amiszem.

0

Wiem, o co Ci chodziło. Korwin ma to do siebie, że nie potrafi uściślić swoich wypowiedzi, przez co są kuriozalne. Poza tym wyzywa wszystkich od baranów, debili i komunistów. To na pewno nie jest mądre.

2

Nie wiem, jestem zacofany. Do tej pory nie mam facebooka :D

2

I popatrz, ta większość, potrafi sznurować buty, chodzić do pracy, opiekować się dziećmi, rozwiązywać krzyżówki, kalkulować co dla niej jest dobre, jakoś sobie w życiu radzi, a przede wszystkim większość nie uczestniczy w tym głupim politycznym show, zwanym powszechnie wrzucaniem kartki do urny.

2

Ostatnio jarałem się takim programem jak Krzysiek Zalewski wygrywał Idola :D

1

Język polski wbrew pozorom jest bardzo trudny. Uwielbiam go, dużo czytam, ale i tak wciąż poziom jakim się posługuje jest co najwyżej przyzwoity. Zdarza mi się popełniać błędy interpunkcyjne, składniowe, czy czasami przez to, że moje myśli pędzą szybciej niż palce na klawiaturze, użyję słowa, które akurat nie pasuje. Tak to działa. Nie widzę problemu, abyśmy się nawzajem poprawiali. Dzięki temu każdy z nas ewoluuje językowo.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?