Azi
Dołączył/a: luty 2017
Warszawa
14 obserwujących
13 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
69
W nawiązaniu do dyskusji o dawaniu szans młodzieży zapraszam do krótkiej analizy: "Ile minut otrzymali w tym sezonie zawodnicy do 20 roku życia"
Zasady załapania się na poniższą listę są takie:
Zasada 1: Wiek do 20 lat (rocznikowo). Jak ktoś ma urodziny w październiku/listopadzie/grudniu - podnoszę jego wiek do rocznika i podaję miesiąc kiedy ma urodziny
Zasada 2: Zawodnik musi mieć rozegraną minimum 1 minutę w pierwszym zespole. Jeżeli grał tylko (lub niemal tylko) poza rozgrywkami ligowymi danego kraju (np. puchar krajowy, superpuchar, rozgrywki europejskie - w tym eliminacje) to zaznaczam gdzie grał
Zasada 3: Tylko 5 lig (LL, PL, L1, SA i Bundesliga) i tylko drużyny z czołówki (i wyjątkowo najmocniejsze kluby ligowe jeżeli są poza czołówką). Kto będzie ciekawy jak jest w innych drużynach niech sobie sprawdzi sam.
Dane biorę z Transfermarkt - jeżeli są nieścisłości to proszę kierować je do nich.
Od razu powiem że nie ma jakiś wielkich niespodzianek. Są młodziaki o już wyrobionych nazwiskach, które zna każdy szanujący się kibic. Są też duże talenty, które warto zapamiętać.
Zacznę od Premier League.
Jak można było się spodziewać jedynym trenerem, który daje szanse (w lidze) zawodnikowi do 18 roku życia jest oczywiście Pep. A tym młodzieńcem jest, co również nie jest zaskoczeniem, Phil Foden. Pomimo tego, że młodzian rozegrał już 194 minuty w tym sezonie to nie dajmy się zwieść pozorom. W lidze zagrał tylko 29 minut i to z tak potężnymi rywalami ja Huddersfield Town czy Cardiff City w meczach, które były dawno rozstrzygnięte.*
Z zawodników 18(minus) w tym sezonie grali jeszcze: Adrián Bernabé (Cityl 5 minut w EFL Cup), Callum Hudson-Odoi (Chelsea, 60 minut w Community Shield) i Emile Smith Rowe (Arsenal, 84 minuty w EFL Cup i Lidze Europy). I właśnie Arsenal najbardziej mnie rozczarował. Drużyna, która słynęła z dawania szans młodzieży, ma w zestawieniu raptem jednego zawodnika, który gra regularnie - Mattéo Guendouzi (19 lat).
Może teraz Bundesliga.
Kto obstawia Bayern? Ja nie. I nie zawiodłem się. Brak zawodnika 20(minus). Za to sporo takich można znaleźć w BVB! Jadon Sancho (18 lat, 211 minut) i Dan-Axel Zagadou (19 lat, 90 minut). Do tego znany z Realu Achraf Hakimi i jeszcze bardziej rozpoznawalny Christian Pulisic.
Wydaje się że dość odważnie na młodzież stawia się w Werderze ale ich młodzież ma łącznie 77 minut w 6 meczach. Lepiej powinno być (to nie niespodzianka) w Borussii Mönchengladbach. I faktycznie odważnie poczyna tam sobie Louis Beyer (18 lat, 315 minut).
Przenosimy się do Ligue 1.
Tutaj przeżyłem mały szok choć pod uwagę brałem w zasadzie tylko 4 kluby (PSG, Lyon, Marseille i Monaco). PSG nikogo nie powinno dziwić a jednak ilość młodzieży zaskakuje. Jest Mbappe ale są też Timothy Weah (18 lat, znajome nazwisko?;), Stanley N'Soki (19 lat), Antoine Bernede (19 lat), Moussa Diaby (20 lat) i Colin Dagba (20 lat). Większość z nich ma ponad 300 rozegranych minut. Ciekawe czy któryś z nich zostanie gwiazdą w PSG?
Lyon to oczywiście Houssem Aouar, którego często łączy się z Barceloną. Natomiast Marseille to Boubacar Kamara (to może być kiedyś ciekawy obrońca).
Ale to co się dzieje w Monaco to przechodzi ludzkie pojęcie. Pellegri i Geubbels (ciekawe nazwisko;) mają po 17 lat. Diop ma 18 lat a rozegrał już blisko 300 minut. A są jeszcze Sylla i Mboula (wychowanek Barcelony), Serrano i Pierre-Gabriel. Tylko wyniki klubu odbiegają od oczekiwań.
Przed LL wstąpmy do Serie A.
Krótko: na liście nie znajdziecie nikogo z Juve, Napoli, Lazio czy Interu. Po za Donnarumma więcej minut zaliczyli w zasadzie tylko Justin Kluivert (ciekawe czy trafi kiedyś do nas?) z Romy oraz Manuel Locatelli i Rogério z zaskakująco dobrego Sassuolo. Temu drugiemu chętnie będę się przyglądał, bo do tej pory o nim nie słyszałem.
La Liga.
Cieszy mnie że szansę w Valencii dostaje Ferrán Torres (18 lat).
I w zasadzie na tym można by zakończyć prezentacje młodzieży.
W Atletico znajdziemy Borja Garcés (19 lat i 19 minut) i Carlos Isaac (20 lat i 90 minut). W Sevilli jest Juan Berrocal (19 lat) ale swoje 215 minut rozegrał przeciwko potężnym ekipom (Zalgiris i Sigma Ołomuniec) w eliminacjach LE. No i w Villarreal są 19-letni Manuel Morlanes (153 minuty) i Samuel Chukweze (11 minut w LE).
Nie oszukujmy się. Szansę młodym zawodnikom mogą dać kluby, które nie mają dużej presji wyniku (i Pep;). Który wielki klub dał szanse młodzieżowcowi w lidze? Wejść na parę minut to ok, może. W mało ważnych pucharach można pozwolić im zagrać więcej, ale nikt nie wystawił na cały mecz ligowy 18 latka na obronie (czego domaga się LR od Valverde). Jestem pewien że z Barcelony B doczekamy się jednak debiutów (cierpliwości!). Raczej nie będzie to wlidze ale liczę że już w PK szanse dostaną nie tylko Riqui Puig, Oriol i Miranda ale może też Wague, Cuenca, Chumi, Monchu, Collado, Mingueza, Mujica, Ruiz i Ballou.
Z tym że: z wymienionych ze składu B ponad 1000 minut w poważnej piłce (z seniorami) zagrali tylko: Ruiz, Cuenca, Oriol, Mujica, Ballou i oczwywiście Moussa Wagué.
Z nie wymienionych są Ezkieta, Sarsanedas, Carles Pérez, Carevic, McGuane oraz Ronald Araújo.
Dajmy najzdolniejszym czas się ograć z dorosłymi. García Pimienta dobrze prowadzi tych zawodników. A ten kto śledzi wyniki składu B sam dobrze wie jak trudne były początki w tym sezonie. I nadal będą - bo pomimo ogromnego talentu brakuje im doświadczenia. Jak tylko nauczą się radzić sobie w dorosłej piłce będą mogli otrzymywać powoli szanse w pierwszym zespole.
*Guardiola lubi dawać szansę młodym. Ale (poza Busquetsem) jedynym zawodnikiem, którego odkrycie można bezspornie przypisać Guardioli, jest chyba jeszcze tylko Pedro (ewentualnie Thiago ale dołączył do pierwszej drużyny w ostatnim sezonie Pepa a kariery u nas zrobić nie zdążył).
Pełna lista:
Premier League:
Liverpool:
Trent Alexander-Arnold (20 lat za parę dni) - 628 minut ale rozegrał ponad 50 spotkań w PL
City:
Adrián Bernabé - (17 lat) - 5 minut w EFL Cup
Phil Foden - (18 lat) - 194 minuty
Brahim Díaz - (19 lat) - 70 minut w Community Shield i EFL Cup
Arijanet Muric (20 lat w listopadzie) - 90 minut w EFL Cup
Chelsea:
Callum Hudson-Odoi - (18 lat w listopadzie) - 60 minut w Community Shield
Watford:
Domingos Quina - (19 lat w listopadzie) - 172 minuty w EFL Cup
Ben Wilmot - (19 lat w listopadzie) - 180 minut w EFL Cup
Tottenham:
-
Arsenal:
Emile Smith Rowe - (18 lat) - 84 minuty w EFL Cup i Lidze Europy
Mattéo Guendouzi - (19 lat) - 474 minut
Utd:
Diogo Dalot - (19 lat) - 180 minut w LM i EFL Cup (ma doświadczenie z Porto)
Bundesliga:
Bayern:
-
BVB:
Jadon Sancho - (18 lat) - 211 minut
Dan-Axel Zagadou - (19 lat) - 90 minut
Achraf Hakimi - (20 lat) - 90 minut (w poprzednim sezonie zaliczył 9 spotkań w LL i 2 w LM - Real)
Jacob Bruun Larsen - (20 lat) - 132 minuty
Christian Pulisic (20 lat) - 358 minut
Werder Bremen:
Luca Plogmann - (18 lat) - 37 minut (GK)
Marco Friedl - (20 lat) - 2 minuty
Johannes Eggestein - (20 lat) - 38 minut z czego 26 w DFB-Pkal
Borussia M:
Louis Beyer - (18 lat) - 315 minut
Andreas Poulsen - (19 lat) - 32 minuty w DFB-Pokal
Michaël Cuisance - (19 lat) - 31 minut
Herta:
Dennis Jastrzembski - (18 lat) - 33 minuty
Arne Maier - (19 lat) - 540 minut
Palko Dárdai - (19 lat) - 67 minut
Javairô Dilrosun - (20 lat) - 354 minuty
VfL Wolfsburg:
Josip Brekalo - (20 lat) - 433 minuty (grał też w VfB Stuttgart i Dinamo Zagrzeb)
Ligue 1:
PSG:
Timothy Weah - (18 lat) - 143 minuty z czego 90 w Tropheedes Champions
Kylian Mbappé - (20 lat w grudniu) - 314 minut
Stanley N'Soki - (19 lat) - 381 minut
Antoine Bernede - (19 lat) - 187 minut
Moussa Diaby - (20 lat) - 170 minut
Colin Dagba - (20 lat) - 294 minuty
Lyon:
Houssem Aouar - (20 lat) - 537 minut
Marseille:
Boubacar Kamara - (19 lat w listopadzie) - 341 minut
Monaco:
Pietro Pellegri - (17 lat) - 79 minut
Willem Geubbels - (17 lat) - 7 minut
Sofiane Diop - (18 lat) - 297 minut
Moussa Sylla - (19 lat w listopadzie) - 115 minut
Jordi Mboula - (19 lat) - 308 minut
Julien Serrano - (20 lat) - 92 minuty
Ronaël Pierre-Gabriel - (20 lat) - 90 minut
Serie A:
Juve:
-
Napoli:
-
Sassuolo:
Enrico Brignola - (19 lat) - 20 min
Manuel Locatelli - (20 lat) - 353 minuty
Claud Adjapong - (20 lat) - 73 minuty
Rogério - (20 lat) - 555 minut
Lazio:
-
Fiorentina:
Dusan Vlahovic - (18 lat) - 6 minut
Alban Lafont - (19 lat) - 315 minut
Riccardo Sottil - (19 lat) - 8 minut
Inter:
-
Roma:
Justin Kluivert - (19 lat) - 133 minuty
Luca Pellegrini - (19 lat) - 8 minut
Nicolò Zaniolo - (20 lat w listopadzie) - 77 minut
Milan:
Gianluigi Donnarumma - (19 lat) - 450 minut
Patrick Cutrone - (20 lat) - 31 minut
La Liga:
Valencia:
Ferrán Torres - (18 lat) - 139 minut
Villarreal:
Manuel Morlanes - (19 lat) - 153 minuty
Samuel Chukweze - (19 lat) - 11 minut w LE
Sevilla:
Juan Berrocal - (19 lat) - 215 minut w eliminacjach do LE (Zalgiris i Sigma Ołomuniec)
Alaves:
-
Atletico:
Borja Garcés - (19 lat) - 19 minut
Carlos Isaac - (20 lat) - 90 minut
Real:
-
Barcelona:
-
0
Ile minut ma rozegrane Semedo?
Malcom leczył kontuzję jeżeli nie zauważyłeś. Może dlatego ma mniej minut niż np. Arthur
Alena rozegrał ledwie 100 minut po poważnej kontuzji. Nie maił okresu przygotowawczego a Ty chcesz go powoływać np. w miejsce Arthura? Trochę logiki.
A Miranda ma 18 lat. W seniorach nie rozegrał jeszcze nawet 1000 minut (na 3 poziomie ligowym) a Ty chcesz go wrzucać na głęboką wodę. W sytuacji gdy obrona zawodzi na całej linii? Twoim zdaniem to byłaby logiczna taktyka trenera dużego klubu?
1
Chłopie Ty po prostu nie załapałeś ironii w moim poście...
Tak się składa, że zawodowo zajmuję się tworzeniem i pilnowaniem budżetu dość dużej organizacji (blisko 1000 pracowników). Dlatego trochę mnie bawi, że próbujesz mi tłumaczyć co i jak się w budżecie planuje. Nie wiem co tam sobie wyczytałeś między wersami mojej wypowiedzi ale dam Ci taką podpowiedź: nic takiego tam nie ma.
I klub nie planuje budżetu we wrześniu. Gdybyś uważnie przeczytał ten artykuł to wiedziałbyś, że zarząd PRZYJĄŁ budżet a nie go planuje. Planowanie odbyło się dawno temu.
1
Jakie to jest zadziwiające, że trener Barcelony*, klubu którego kibice oczekują wygranej w KAŻDYM meczu**, stawia na doświadczonych zawodników zamiast na nieogranych w seniorach dzieciaków. Bardzo dziwne jest też to, że nowe nabytki zaczynają jako zmiennicy.
Normalnie szoooooook!
*minimalne wymagania w tym sezonie to wygrać LM i najlepiej przy tym obronić ligę
**najlepiej wysoko i w pięknym stylu
0
Ja też nie rozumiem. I też mnie to dziwi.
0
Wylosował krótszy patyczek. Od razu dodam że komisja gier i zakładów była obecna podczas losowania. To tak na wypadek gdybyś zadał kolejne mądre pytanie...
0
Komentarz usunięty przez użytkownika
0
Rafa najwyraźniej wygrał dziś rywalizację z Malcom'em
1
Potrzebujemy takiego Adriano. Filipe Luis też się nada. Ktoś kto przez sezon czy 1,5 posiedzi na ławce i nie będzie wybrzydzał (nawet jak jego minuty w PK zabierze Miranda)a jednocześnie nie zawiedzie jak trzeba będzie zastąpić Albe.
2
Takie bzdury piszesz że szkoda gadać...
4
Może właśnie w ten sposób. Ten chłopak grał tylko z juniorami. Zdajesz sobie sprawę jaka ogromna różnicę robi przeskok do seniorów? Dla 18-latka kilka spotkań w PK to już bardzo dużo. Niech zagra pełen sezon z seniorami w rezerwach i wtedy zaczniemy mu dawać szansę w LL.
0
Od początku mówił że chce mieć wąską kadrę - co w tym więc dziwnego?
0
A ja liczę że po ostatniej wtopie (wtopach) będzie małe trzęsienie ziemi w szatni. Dobrze że dostaliśmy tak wcześnie kopa w zadek bo może przypomni się naszym gwiazdom rewanż z Romą.
Tyle się gadało, że żaden rywal się sam nie położy i trzeba dużo wysiłku żeby pokonać nawet ostatnią drużynę w tabeli, a tutaj taka wtopa.
16
W piłce nożnej możesz nie przegrać żadnego meczu ligowego i nie wygrać ligi. Co w tym dziwnego? Taka specyfika rozgrywek ligowych.
0
Vermaelen jest zbyt mało mobilny na naszą lewą stronę. Ale może zagrać z Lengletem na stoperze. Pique zdecydowanie powinien posiedzieć na ławce.
Alba miał odpocząć ale się nie udało. Nie obraziłbym się gdyby w jego miejsce zagrał S. Roberto jeżeli Miranda nie dostanie powołania.
0
Rozwaliłeś system :D
Nazywasz kogoś "cymbałem" a potem piszesz "bez urazy".
Nie znamy się. Nie wiem o czym masz pojęcie a o czym nie. Ty podobnie. To co napisałeś jest więc po prostu prostackie. Gratuluje.
0
Ostatnio budżet znacznie podniosła sprzedaż Neymara. A tutaj podobna kwota - znowu chcą go sprzedać czy może liczą że w zimie Rafa, Gomes i Denis wytransferują się za zbliżoną kwotę? O.o
5
Nie zgodzę się :)
Takie podejście wybitnie prowadzi do Mou. A gagatka nie lubię.
W piłkę należy grać z radością. Wolę zejść z boiska pokonany ale z poczuciem że dałem z siebie wszystko niż wygrać 1:0 byle jak.
0
A po co dyrygent w orkiestrze? Przecież znają nuty.
4
No wiesz. Jak się przegrywa 2 na 2 mecze to nie dziwne że się odpada z turnieju ;)
0
Tak. Ale studia skończyłem dawno temu. Co potrzebujesz?
1
Dlatego że wyjście w ustawieniu takim jak piszesz to tak naprawdę powrót do tego co graliśmy w zeszłym roku. (e - sezonie oczywiście) To ustawienie nie jest ani trochę bardziej "widowiskowe" - to tylko pozory, które ładnie wyglądają na papierze.
To co faktycznie sprawia wrażenie że drużyna jest mocna to agresywny pressing (którego w zasadzie nie stosujemy). A do pressingu ustawienie 442, 433 czy 4231 nie ma znaczenia. Ważne jest żeby to było dobrze zorganizowane i nie zostawiać luk, którymi rywal może się wyślizgnąć.
0
Tak. Nasi zawodnicy wielokrotnie sygnalizowali (jeszcze zanim trafił do Barcelony) że Valverde cieszy się u nich dużym szacunkiem a z jego drużynami gra się bardzo ciężko.
Ale faktem jest że to nie jest osobowość żywiołowa i ekspresyjna.
2
A Ty na kim byś polegał mając Messiego na boisku? :)
O niego się nie martw. Messi sobie znajdzie miejsce i poradzi. Rola trenera to zadbać o to żeby miał z kim grać.
0
Do straty bramek dokładnie 1 strata. Dużo strat miał Dembele ale to dla niego norma.
Potem to była szaleńcza próba gonienia wyniku. Straty nie dziwią - ale wskazują że próbował ratować sytuację.
2
Akurat Messi (przynajmniej do straty obu bramek) wyglądał bardzo dobrze. Widziałeś ilu rywali minął kiedy zaliczył asystę? Do tego spojenie i jeden slaby strzał w środek bramki - zupełnie nie w jego stylu. Od dawna postuluje stawianie Messiego na fałszywej 9 ale Valverde mnie niestety nie słucha ;)
0
Może jemu chodzi o skład B? ;)
4
1. słaby, niezorganizowany pressing, czy wręcz jego brak.
2. bardzo słaba postawa bocznych obrońców (za wyjątkiem Alby) w tym sezonie.
3. dziury między formacjami.
Ad 1. Jeżeli nie będzie rotacji w ataku to nie ma co liczyć na intensywny pressing (przynajmniej do momentu pełnej kontroli nad spotkaniem). Początek zeszłego sezonu to była mimo wszystko rotacja w napadzie. Teraz Suarez usiadł na ławce, Munir się starał ale tylko on chciał atakować rywala. Tak być nie może.
Ad 2. Trzeba dać bocznym obrońcom mniej zadań w defensywie i tutaj również stosować większą rotacje. To w zasadzie powinni być wahadłowi co oznacza Busi (niestety) dostanie zadania niemal wyłącznie defensywne (znaczy wchodzenie między stoperów). To przestarzała już strategia ale zarazem jedyny sposób na sensowne zabezpieczenie boków boiska pod nieobecność bocznych obrońców. Problem stanowi zmiennik dla Busiego. Rakitic próbował tak grać z RSSS ale to nie wypaliło. Zresztą on potrzebuje więcej opcji rozegrania w środku pola (nie trudno zauważyć, że Rakieta lepiej się czuje w systemie z czwórką zawodników w środkowej strefie). Kto więc za Busiego? Samper lub Oriol. Trochę to jednak trąca samobójstwem.
Ad. 3 Wczoraj Busi wyraźnie pożarł się z Umtitim przy jednej z kontr rywali. Grając 3 w środkowej strefie robią się ogromne wolne przestrzenie do kontry. Busi i Rakitic nie mogą jednocześnie próbować przepchnąć akcję do przodu i zabezpieczać tyły. Ustawienie z Cou w środku pola daje sporo korzyści przy budowaniu akcji i dużo ryzyka przy kontrze. Pozostaje intensywny pressing i duża wymienność pozycji.
Strategia nie jest idealna i bardziej ryzykowna niż zeszłoroczne 4-4-2. Należy spodziewać się, że od czasu do czasu ktoś się zamknie na tyle solidnie że mniej mu strzelimy niż stracimy. Pressing wymęczy zawodników i nie ma co liczyć na to że Messi sam pociągnie grę. Za to gra będzie z pewnością dużo bardziej widowiskowa. Nie wiem tylko czy jesteśmy przygotowani kondycyjnie na takie "manewry".
1
Nie. Munir - S. Roberto, Arthur, Denis, Miranda - Busi, Rafa, Puig - Dembele, Messi, Cou
Wychowankowie + dawanie szans innym wychowankom + Dembele i Cou oraz Arthur bo da dużo w ofensywie.
0
Przecież on teraz gra we Francji. Nie jesteś tolerancyjny :P