3

Koleś tyle nie grał, że wczoraj sędzia nie wiedział kto to. Sędzia techniczny wbił 9 jako numer do zmiany i zadowolony :P

2

@SonBarcaGoku Valverde mimo wszystko miał lepszą kadrę ;) Niestety w kluczowych momentach ligi mistrzów były klęski. Po 0:3 z Romą niewyciągnięte wnioski i kolejne 0:4 z Liverpoolem. Koeman wyciągnał wnioski ze straty bramek i przynajmniej w Paryżu było 1:1. Pierwszy mecz beznadziejny, ale drugi dużo lepszy (choć mam świadomość nieobecność Neymara i Di Marii).

2

@skelert Ja bym wypróbował Emersona. Roberto niczego nie wnosi, a Dest może grać na zmianę z Emersonem. Nie mamy czym załatać tej dziury, a Emerson gra regularnie w Betisie i z tego co czytałem (nie wiem czy prawda) poprawił się w grze obronnej. W ataku swoje wnosi (gol i 4 asysty w lidze) i ma dobre warunki fizyczne jak na PO (ponad 180 cm wzrostu i jest szybki). Ma 22 lata i ograny w la Lidze. Wart wypróbowania.

4

Pozwolę sobie wkleić treść jeszcze jednego artykułu ze strony fizjologika.pl To może przybliżyć temat tego co się dzieje z naszą perełką.
Dotyczy on postępowania przy uszkodzeniu łąkotki - czyli temat Ansu.

"Czy konieczna jest operacja uszkodzonej łąkotki?
O łąkotkach pisałem już wiele. Może dlatego, że je lubię, może dlatego, że są to na prawdę bardzo ważne struktury w kolanie, a może po prostu z powodu ich częstych urazów. Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie wykład Dr Mihai Vioreanu na tegorocznym Joint Preservation Congress, w którym miałem okazję uczestniczyć jako słuchacz i prelegent. Dr Vioreanu poruszał temat uszkodzeń łąkotek i ich dalszego wpływu na szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. To dla mnie szalenie interesujący temat, również ze względu na mój osobisty uraz.
Jakie są skutki uszkodzenia łąkotki?
Łąkotka to struktura ciekawa. To ona jest swoistym amortyzatorem stawu kolanowego, przejmującym część obciążeń działających na powierzchnie stawowe np.: w czynnościach życia codziennego, czy podczas uprawiania sportu. Jej znaczenie przez wiele lat było bagatelizowane. Medycyna uważała, iż nawet usunięcie fragmentu łąkotki uszkodzonego podczas urazu nie ma dużego wpływu na późniejsze zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym. Wydaje mi się, że mogło to być również spowodowane faktem, iż operacje przeprowadzane za pomocą artroskopu, między innymi właśnie usuwanie fragmentu łąkotki, mają względnie krótką historię w Europie. Dopiero teraz jesteśmy w stanie obserwować długoterminowe skutki tych zabiegów i możemy wyciągać z tych obserwacji wnioski. A wnioski są dosyć ciekawe.
Aktualnie w przypadku uszkodzenia łąkotki jej naprawę przeprowadza się metodą “przez dziurkę od klucza” za pomocą artroskopu, co skutkuje niewielką inwazyjnością w tkanki kolana. Artroskopowa naprawa łąkotki po urazie bardzo często jest nieunikniona i jest to fakt niepodważalny. W przypadku kiedy uszkodzeniu uległa znaczna część tej struktury, a umiejscowienie pęknięcia jest niefortunnie interwencja chirurgiczna wydaje się być koniecznością. Objawy blokowania kolana lub bardzo nasilony ból nie pozwalają nawet na względnie normalne funkcjonowanie stawu kolanowego. W takim przypadku istnieją dwie możliwości operacyjne: uszkodzony fragment łąkotki można zszyć lub usunąć całkowicie. Wybór oczywiście należy do osoby operującej, ale warto przypomnieć sobie jakie jest ryzyko każdej z tych możliwości?
Usunięcie łąkotki (Najbliższy zabieg Fatiego - pytanie tylko jaka jej część będzie usunięta)
Meniscektomia częściowa łąkotki, bo tak w medycynie określa się usunięcie jej fragmentu, jest pierwszą, gorszą dla pacjenta możliwością rozwiązania problemu. Na pierwszy rzut oka meniscektomia to metoda dużo mniej skomplikowana, po której pacjent szybciej dochodzi do sprawności. Praktycznie zaraz po operacji może on obciążać kolano, odczuwa mało dolegliwości bólowych. W krótszym czasie może także wrócić do pracy i aktywności fizycznej, czyli wydawałoby się, że ma problem z głowy. Ale czy na pewno? Aktualne badania osób, które w przeszłości przeszły zabieg usunięcia fragmentu łąkotki bez jego rekonstrukcji pokazują, iż chrząstka stawowa kolana po operacji dużo szybciej się zużywa. W przyspieszonym tempie dochodzi w niej do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Jest to dosyć logiczne, ponieważ poprzez meniscektomię kolano traci swoją naturalną możliwość amortyzacji obciążeń, co wpływa na szybszą degenerację stawu. Daje nam to prosty wniosek: możemy pójść na łatwiznę, ale w przyszłości musimy liczyć się z konsekwencjami takiego wyboru. Droga na skróty zazwyczaj kończy się kiepsko i tak jest również w tym przypadku. Poszukajmy w takim razie lepsze go rozwiązania.
Szycie fragmentu łąkotki. (Ten zabieg na początku miał Ansu)
Tak naprawdę to od szycia powinienem rozpocząć moje wywody na temat uszkodzonej łąkotki. Jest to pierwszy i najlepszy wybór w przypadku urazu tej struktury. Proces leczenia po założeniu szwów jest dużo dłuższy i wymaga czasowego odciążenia stawu za pomocą kul, a późniejsza rehabilitacja trwa nawet do kilku miesięcy po operacji. Daje ona jednak szansę na praktycznie pełny powrót do sprawności z zachowaniem naturalnego „amortyzatora”. W takim przypadku kolano ma dużą szansę na uniknięcie szybszych zmian zwyrodnieniowych. Musisz zdawać sobie jednak sprawę, iż szyta łąkotka zawsze jest słabszym ogniwem i istnieje wyższe ryzyko jej ponownego uszkodzenia przy kolejnym urazie. Aby uniknąć takiej sytuacji niezbędna jest jakościowa rehabilitacja pooperacyjna, skupiająca się na stabilizacji, odbudowie siły mięśniowej i kontroli motorycznej stawu. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy należysz już do grupy nieszczęśników, którzy przeszli zabieg meniscektomii lub uszkodzili łąkotkę w taki sposób, iż niemożliwe jest jej ponowne zszycie?
Implant łąkotkowy (ten temat się nie pojawił w mediach, nie wiem czy jest wykorzystywane w sporcie na tym poziomie)
W takim przypadku nowoczesna medycyna również przychodzi nam z pomocą. Od dłuższego czasu w Polsce istnieje możliwość (niestety na razie tylko prywatnie) rekonstrukcji wyciętego fragmentu łąkotki sztucznym implantem. W moim odczuciu jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy ją wykorzystać obowiązkowo. Koszt takiej operacji nie jest najmniejszy, ale czy późniejsza operacja wszczepiania endoprotezy jest lepszym i tańszym rozwiązaniem? Mam co do tego uzasadnione wątpliwości."

0

@rumilas Tak, niech się rozwija powoli. Chodzi mi tylko o to, że to nie jest gość na 1 skład na ten moment.

2

@Kgorecki2500 Mam nadzieję, że przynajmniej nie usuną całości.

0

@Maker0 Czy te problemy ze słuchem samoistnie przeszły? Co masz na myśli pisząc o kołataniu serca? Masz skoki tętna? Moja mama ma skoki tętna, piszczy jej w uszach i męczy ją niepokój. Przeszła covida.

1

@tbas Trzech z nich nie ma nawet w klubie, Leo jeszcze nie potwierdził czy zostaje. Antoine może być sprzedany :D Żadnego pewniaka. Neymar w Barcy to też fikcja ;)

0

@Songo91 W piłce nie takie rzeczy się zdarzały. Jak awansuje Real - oni mają doświadczenie i potrafią grać finały. Chelsea z kolei może być świetnie przygotowane taktycznie. Do tego w finale na początku jakiś faul i karny, czerwono kartka i City też może przegrać.

0

@socha Oj życzę tego Guardioli.

4

Taka ciekawostka dla laików tematu związana z kontuzją Ansu. Medycyna bardzo rozwija się w zakresie zabiegów i rehabilitacji kolana. Można już używać implantów łąkotki. https://www.fizjologika.pl/implant-actifit/ Nie wiem w jakim stopniu byłaby ona użyteczna dla profesjonalnego sportowca, ale mam nadzieję, że za jakieś 10 lat medycyna znajdzie świetnie rozwiązania. Kontuzje to najgorszy aspekt sportowy i kibicuję każdemu małemu krokowi przybliżającemu nas do opracowania nowych rozwiązań dla kontuzjowanych sportowców.
p.s. Cały ten blog jest ciekawy pod kątem tematu fizjoterapii. Mi pozwolił się przygotować do zabiegu rekonstrukcji ACL.

2

Mam nadzieję, że przyjdzie do nas. Dest się nie rozwija ostatnimi czasy. Niczego nie wnosi. Miał dobre wejście do zespołu i mecz z Sociedad. Poza tym same słabe mecze. Roberto to nie prawy obrońca, na wahadle też słabizna. Warto spróbować z Emersonem.

0

@robertocarlos76 Tak, ale mówimy o konkretnym przypadku. Fati został ostro wykoszony. Fajnie, że byłeś sportowcem, ale w tym konkretnym przypadku nieczego nie wnosi to do dyskusji. Też grałem w piłkę i granie zakończyła kontuzja kolana.

1

@macio_944 Szanuję za pomysł na pozbycie się komarów. Brytyjska firma Oxitec (na którą przekazał spore pieniądze) chce stworzyć genetycznie zmodyfikowane komary, które będą nosicielami śmiercionośnego genu dla swojego gatunku. Dzięki temu młode komarów mają przedwcześnie umierać.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-06-23/komary-beda-zabijac-siebie-nawzajem-poprzez-seks-pomysl-wsparl-bill-gates/

0

@Mijas87 Tylko i aż zdrowy patrząc na ostatni sezon.

0

Ciekaw jestem jakby się u nas odnalazł. Myślę, że warto spróbować biorąc pod uwagę brak konieczności opłacania samego transferu.

1

@JarekS Dokładnie, mnie też ten brak oficjalnych inf dobija. W sumie niewiadomo na jakim etapie jest Ansu.

7

As pisze o czyszczeniu i sprawdzenie, Mundo Deportivo "uważa" , że chodzi o częściowe lub całkowite usunięcie. Strasznie rozbieżne informacje. Mam nadzieję, że może się obejdzie bez usuwania, ale będzie ciężko.

5

@adrianinho1964 Obawiam się, że jest spora różnica między kolanem a problemami mięśniowymi.

0

@kaamil1910 Nie no, ale mental gorszy po porażce u siebie. Liczę na nich, ale teraz mam mniejsze nadzieje.

1

Wczorajsza porażka Sevilli praktycznie eliminuje ich szanse na walkę o mistrzostwo. Obawiam się, że to będzie rzutować na ich podejście do spotkania z Realem :/

0

@JarekS Jarku no właśnie o ten fragment mi się rozchodzi: W przypadku usunięcia to nawet w powyższym artykule napisane jest "Jeśli jednak nie będzie innego wyjścia, zostanie ona usunięta, rozwiązując problem w perspektywie krótko i średnioterminowej." - bo perspektywy długookresowej po prostu nie ma i przedwcześnie będzie musiał zakończyć karierę. Jak kolano się rozsypie to koniec. Bo na ten moment do niego nie doszło. Więc co masz na myśli, że 3 zabieg? Tutaj chyba 4 operacja byłaby tą ostateczną. Z artykułu wynika, że podczas 3 artroskopii u Ansu był tylko sprawdzany stan kolana i coś czyszczone. Nie było usuwania, które jest tutaj tą najgorszą opcją w mojej opinii.

0

@JarekS No tylko czy u każdego operacja np nr 3 oznacza zawsze to samo? Ja się wstrzymam z osądami. Po coś się stara uratować ta łatkę, a nie usuwać więc jakaś różnica musi być. Może inaczej - opisz mi co było w poszczególnych trzech zabiegach. Po co w ogóle był trzeci mający ratować łąkotkę skoro według Ciebie nie ma różnicy czy ja wytną czy nie. Poza tym, to jest tak skomplikowany, że może specjalista światowy z Francji może mieć inne podejście niż lekarz specjalista z klubu? Twój komentarz pamiętam. Poza tym artroskopia określa tylko sposób zabiegu, anienco jest wykonywane. Artroskopia to wziernikowanie stawu. Liczy się co się konkretnie podczas niej robi, bo sama artroskopia to sposób dostania się do kolana.

0

@Herbert A ja będę złośliwy. To jakiś debil.

1

@robertocarlos76 Ja głupi myślałem, że Fati miał kontuzję po faulu i nienaturalnym wygięciu stawu. Na szczęście internetowi eksperci uświadomią człowieka, że to kwestia przeciążenia :)

0

@JarekS Najgorszy może być jak mu wytną. Póki co walczą o full uratowanie. Tak wynika z tekstu.

2

@MarcelNJ11 Śmieszy Cię kontuzja i sportowy dramat jaki przechodzi? Jesteś jakiś niedorozwinięty intelektualnie?

0

@Abominacja Jak śmieć traktowany jest ewentualnie Pjanic czy Matheus. Puig jakieś minuty dostawał. Ja uważam, że jeszcze może zrobić karierę w Barcelonie.

7

Kontuzje kolan są najtrudniejszymi do leczenia i operowania. Śmieszą mnie opinie, że "fachowcy" zepsuli Ansu. To nie jest takie proste, że pójdzie do dobrego specjalisty i to jest pełna gwarancja powrotu do pełnej sprawności. Nie twierdzę, że wszystko było zrobione idealnie, ale ocenianie operacji wykonywanych przez specjalistów (nawet nie klubowych) na podstawie kilku newsów z poziomu Janusza internetu jest niepoważne. Ja dalej wierzę, że jeśli uda się uratować ta łąkotkę (mimo trzech zabiegów nie została usunięta) to jest nadzieja. Zdrówka Ansu!

0

@Dayan016 No i od 3 sezonów nie gra na wysokim poziomie. Nie wyszedł na tym lepiej w każdym razie.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?