Azi

0

Przyzwyczajenia z treningów ;)

Suarez jakiś kulawy się zrobił. Odnoszę wrażenie, że to kolano jednak mu dokucza, choć w wywiadach mówi coś innego. Zastanawiam się czemu Valverde nie da mu odpocząć stawiając na fałszywej 9 Leo. Ale widać ma swoje powody.

Messi dużo traci cofając się tak głęboko. Dla niego naturalna strefa to przestrzeń między obrońcami a pomocnikami rywali (podobnie jak Cou). Schodząc głębiej traci wyraźniej na efektywności. Kiedy dostaje piłkę pod polem karnym rywali to praktycznie zawsze stanowi zagrożenie. W środkowej strefie w wielu przypadkach rywalom udaje mu się odebrać piłkę - mogę też atakować bardziej agresywnie nie obawiając się rzutów wolnych - co zresztą robią.

Azi

3

Barcelona nie gra dwoma DP. Wystarczy otworzyć kilka heatmap żeby zobaczyć, że Rakitic gra wyżej niż Busi i ma mniej zadań defensywnych (co ciekawe był taki mecz w którym jakby się zamienili rolami). Poszedłeś na straszne uproszczenie.

Azi

0

Formę trzeba mieć w kwietniu i maju a nie w lutym. Dla nas normą zwykle były kryzysy zimowe i dobra gra wiosną.

Azi

0

Może 3-5-2?
MatS - S. Roberto, Pique, Lenglet, Vermaelen, Miranda - Rakitic, Vidal, Busi - Messi, Suarez

Przy akcjach S. Roberto ma całą prawą stronę tylko dla siebie. Miranda ma dodatkowego zawodnika do asekuracji, więc może odważniej wyjść do przodu a jednocześnie mieć mniej obaw w obronie. Rakitic tym razem bliżej lewej stony miałby więcej luzu do bardziej ofensywnej gry i wspierania Mirandy. To idealny zawodnik do łączenia zadań defensywnych z ofensywnymi. Vidal z kolei może grać to co lubi - box to box.

Jedyny minus tp brak trzeciego zawodnika z przodu ale sporą część poprzedniego sezonu graliśmy 442 i jakoś to funkcjonowało - szczególnie gdy na boisku był Paulinho. Zawsze w razie potrzeby można zdjąć Mirande i któregoś pomocnika i wprowadzić Dembele i Cou.

Bilbao raczej nie stawia w tym sezonie na grę w piłkę. Raczej stawiają na szybkie kontrataki. Nie mam więc nic przeciwko dodatkowemu wzmocnieniu obrony.

Azi

0

Kogoś nieźle fantazja roznosi bo Cou ma dołek formy...

"Halyna sprzedajem puki coś warty!"
"Umyjemy, wyszorujemy i somsiady pomyślą że to nówka!"

Azi

0

Czyli tak: piszesz mi że Cou jak mało kto nadaje się do gry w środku pola tylko połowę zadań środkowego pomocnika musi odwalać za niego ktoś inny...
Trochę bez sensu jest to co piszesz.

Ta pozycja to ofensywny pomocnik. Owszem Cou zapewne świetnie poradziłby sobie na tej pozycji. Ale u nas takiej pozycji nie ma, chyba że rywal totalnie oddaje nam środek pola i nie stosuje pressingu (bardzo rzadki przypadek, kiedy dwóch zawodników totalnie kontroluje całą środkową strefę) albo gramy tak, kiedy musimy gonić wynik i zwyczajnie ryzykujemy odkrywając tyły (częstszy przypadek).

Nie ma żadnego logicznego sensu wystawiania dwóch zawodników (Cou i Vidal), którzy będą wykonywali zadania jednego środkowego pomocnika. Samo założenie jest wyjątkowo abstrakcyjne (pisałem już o tym wcześniej). A Cou nikt z zadań defensywnych nie zwolni, bo rywale zwyczajnie będą w nas wchodzili jak w masło.

Cou nie jest na tyle dobry w pracy w defensywie (a zarazem często dużego wysiłku fizycznego) aby być choćby realną zmianą dla Busiego czy Rakitica. O tym, żeby był podstawowym zawodnikiem - jako typowy środkowy pomocnik - nie ma nawet sensu myśleć.

Azi

2

A ja coś czuję, że w tym roku Liverpool wreszcie wygra ligę :)

Azi

0

Zapomniałeś jeszcze o Leo. Messi grał jako 4 środkowy pomocnik...

Azi

0

Tym bardziej że sporo drużyn LL ma co sezon takie sytuacje, że ciężko im zebrać 18-kę meczową. A u nas jeszcze ludzie na trybuny zawsze wędrują.

Azi

0

Nawet transfermarkt, który często podaje mylnie pozycje, nie podaje ŻADNEGO przykładu meczu, w którym Cou gra jako typowy środkowy pomocnik. Bywały mecze (w różnych drużynach) gdzie grywał jako ofensywny pomocnik ale nie miał zadań typowych dla środkowego pomocnika. To jest zawodnik typowo ofensywny i ustawianie go w środku pola z takimi zadaniami jak ma u nas np. Rakitic jest absurdalne. Jak można oczekiwać, że Cou sprawdzi się w takiej roli?

Azi

0

Musiałbym obejrzeć mecz żeby Ci powiedzieć dokładnie gdzie grał. Ale z całą pewnością nie grał jak nasz typowy środkowy pomocnik. Z heatmapy wynika, że miał zadania zbliżone do Leo, tylko z lewej strony. Ale bez obejrzenia meczu wiele nie powiem. Teraz pewni mi napiszesz, że Messi tez gra jako środkowy pomocnik :D

Azi

0

Co Ty do mnie piszesz? Sam sobie wyciągasz jakieś dziwne wnioski jeszcze za to dziękujesz? Ty normalny jesteś? O.o

Azi

0

Nie. Nie grał w środku. Zdarzyło mu się grywać jako boczny pomocnik w 442 ale w jako typowy środkowy pomocnik nie grał i grać nie będzie. Proponuję się z tym pogodzić.

Azi

5

Jaki powrót skoro on nigdy tam nie grał?

Azi

1

A Ty będąc dziennikarzem kogo byś pytał czy dobrze się pracuje z trenerem? Zawodników tworzących kręgosłup zespołu czy może tych, którzy nie łapią się do składu?

Nasi rodacy za granicą mieli taką powszechną teorię, że nie grają bo ich trenerzy nie lubią. Ale już tak nie gadają, bo to było po prostu głupie.

Azi

8

Facepalm

Tak. Zawodnicy w ogóle nie dają do zrozumienia, że jakiś trener im nie pasuje. Szczególnie Alba ;)
Strzeliłeś jak łysy z grzywy...

Azi

0

Ostatnio nawet LR mniej płacze na Valverde :)

Azi

0

Nie sądzę aby klub szukał kogokolwiek. Raczej nie wydaje się takiej kasy na Cou żeby go skreślać kiedy ma dołek formy. A Cou ma u nas statystyki (przeliczając bramki/asysty na mecze) lepsze niż w Liverpoolu. To narzekanie na jego grę jest trochę niepoważne. Szukanie innego zawodnika tym bardziej.

Azi

1

On jest chyba zawieszony. Nie wiem czy obejmuje też pierwszy zespół ale zapewne tak.

Azi

0

Dlaczego lewego skrzydłowego?

Azi

0

Dlaczego miałby odejść? Na dziś brakuje nam zmiennika w środku pola dla Busiego/Rakitica. Przyjście de Jonga łata tylko dziurę. Nawet jeżeli do drużyny dołączy Oriol to Sampera od lata nie będzie, wiec raczej niewiele się w tej kwestii zmieni. Myślę że Rakitic powinien pograc u nas jeszcze 2-3 sezony ale powoli tracić na znaczeniu dla pierwszej 11 aż będzie po prostu zmiennikiem. W międzyczasie do drużyny powinien być też włączany Riqui Puig.

Azi

0

Jasne że są takie akcje, gdzie ktoś wychodzi na pozycję a np. Leo nie podaje. Ale taka jest piłka - napastnicy są często egoistami i nie zawsze wybierają podanie.

Natomiast jeżeli ktoś ma mało podań, choć w teorii cały czas jest pod grą, to znaczy że ustawia się źle względem partnerów. Zobaczcie ile podań dostaje Vidal a ile inni pomocnicy. Różnica widoczna gołym okiem. Ale Vidal ma waleczność na wysokim poziomie czym nadrabia część braków w grze bez piłki.

Azi

0

Jedyna opcja byłaby wtedy jeżeli odszedłby Rakitic a z tych środków udałoby się sfinansować transfer Thiago. Czyli mało realne. Nie sądzę też, aby Thiago był bardzo rad z takiej wymiany bo nikt mu miejsca w składzie nie da za darmo.

Ogólnie pomysł wydaje mi się ciekawy i fajnie byłoby gdyby Thiago wrócił. Ale wolę Rakitica (lepsze zdrowie i wydolność) nawet jeżeli jest mniej kreatywny niż nasz wychowanek.

Azi

3

Albie trochę ciężko wymieniać podania z Malcomem :P

Bądźmy poważni. W poważnych zespołach nikt nikogo nie olewa. Jeżeli ktoś nie dostaje podań to znaczy że źle się ustawia i tyle. Nie rób afery tam gdzie jej nie ma.

Azi

0

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.

Dwie porty meczowe to większa oglądalność dla stacji transmitujących. 18:55 to już jest pora, kiedy sporo osób jest w domku i może sobie wybrać Wiadomości czy mecz. Chyba nie ma się nawet nad czym zastanawiać? ;)

Azi

3

Arthur to nie był no-name. Dużo się mówiło o tym, że powinien grać w reprezentacji Brazylii a to już samo za siebie mówiło o jego umiejętnościach. Dziś wiemy, że spokojnie powinien być w kadrze liderem środka pola.

Cou ma zjazd formy - cóż, bywa. Nie ma jednak sensu robić tragedii i paniki tylko trzeba spokojnie dać mu czas. To tylko człowiek. Dwa miechy temu sporo osób chciało sprzedawać Dembele, który prezentował się średnio + problemy wychowawcze. Dziś liczymy dni ile nie może grać tylko czekając aż wróci. Piłka jest przewrotna. Ale wymaga cierpliwości i wiary w ludzi.

Azi

0

Możliwe. Zobaczymy.

Azi

1

Dzięki. Aż się zarumieniłem a rumieniec mi się pięknie komponuje z siwizną :D

Azi

1

Bywa. Takie życie. Ale nie ma się co poddawać. Powodzenia zatem!

Azi

0

Mam nadzieję że nie sugerujesz że moje pytanie/rada jest objawem złego-mu-życzenia? :P

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?