Borneo
Dołączył/a: maj 2018
10 obserwujących
1 obserwowany
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@gaucho104
No nie jachty byly wpisane w cele programu dywersyfikacji branży gastronomicxno hotelarskiej i mialy im dać zarobek w ramach gdyby byky oroblemy z cenami energii czy w orzyoadku covidu.To nue były jachty do celów prywatnych tylko te jachty były na wynajem .Ludzie wpierw sami na to musieli wyciągnąć kasę.Dopiero pptem dostawali wzrost gotówki.Państwo też coś z tego miało w postaci podatkpw i pkb.
To bylo zgodne z założeniem programu.Gdzie hotekarze i reatauratorzy stracili po covidzie i po wzroście cen energii sporo hoteli czy restauracji upadło.Dywersyfikacja ma zabwzpueczać te biznesy na podobną sytuację.
Spriwadzanie kpo do jachtów to nie porizumienoe bo to nieznaczna część calego projektu.Wymieniasz minimalny % nie mówiąc o całej reszcie projektu......
Jachty, łodzie motorowe i podobne luksusowe inwestycje (np. sauny) realizowane w ramach programu HoReCa (wsparcie sektora hotelarstwa i gastronomii) z KPO stanowiły marginalną część całości budżetu. Kontrowersyjne dotacje zyskały rozgłos jako „afera jachtowa”, choć dotyczyły promila wszystkich środków.
Kluczowe informacje:
Kontekst: Środki pochodziły z programu wsparcia dla firm dotkniętych pandemią (tzw. HoReCa).
Skala: Mimo medialnego szumu, finansowanie luksusowego wyposażenia nie stanowiło znaczącego procenta z ponad 200 mld zł przeznaczonych na cały KPO.
Noe wiem czy jesteś za czy przeciw ale Polska jest jrajem przy frontowym uczestniczącym we waoarciu jednej ze stron.A putin chcę odbudiwać wpływy jak za komuny.
Jeśli mlodzi chcą mieć w przyszlości państwo to muszą je heszcze mieć bo może go wcale nie być.Bwz amunicjo broń jest bezużytaczna .A nie wuesz czy na usa i może nie usa czy na trumpa możesz liczyć bo jest niestabilny.A ruch maga chętny jest oddać wplywy Rosji jeśli zerwie z chinami.Trzeba mieć broń i najlwpiej własną.
0
@gaucho104
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) ma bardzo duży i bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy Polski. Jest on obecnie jednym z głównych „silników” napędzających PKB, szczególnie w obliczu niższej aktywności inwestycyjnej sektora prywatnego.
ING THINK economic and financial analysis | ING THINK
ING THINK economic and financial analysis | ING THINK
+1
Oto jak konkretnie KPO przekłada się na gospodarkę:
1. Przyspieszenie wzrostu PKB
Eksperci wskazują, że środki z KPO są kluczowe dla utrzymania wysokiego tempa rozwoju Polski na tle Unii Europejskiej:
Wpływ na dynamikę: Szacuje się, że same środki z KPO mogą podnosić roczny wzrost PKB o około 1,2 pkt proc..
Prognozy na lata 2025–2026: Dzięki napływowi funduszy unijnych (w tym ok. 120 mld zł z samego KPO planowanych na 2026 r.), przewiduje się, że wzrost PKB w 2026 roku może wynieść od 3,5% do nawet 4,7%.
StockWatch.pl
StockWatch.pl
+3
2. Pobudzenie inwestycji (Główny kanał wpływu)
KPO finansuje konkretne projekty, które bezpośrednio zwiększają produkcję i popyt w kraju:
Inwestycje publiczne: Fundusze płyną na wielkie projekty infrastrukturalne, m.in. w sektorze kolejowym, energetycznym (morskie farmy wiatrowe) oraz cyfryzacji.
Sektory strategiczne: Beneficjentami są firmy z branży budowlanej, IT, farmaceutycznej oraz producenci taboru szynowego.
Zielona transformacja: Ponad 40% budżetu KPO trafia na cele klimatyczne, co wymusza modernizację gospodarki i zwiększa jej konkurencyjność w długim terminie.
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy
+1
3. Poprawa wiarygodności i stabilności
Ocena ratingowa: Odblokowanie środków z KPO pozytywnie wpływa na ocenę wiarygodności kredytowej Polski przez światowe agencje ratingowe.
Płynność budżetowa: Napływ miliardów euro ułatwia zarządzanie długiem publicznym i finansowanie potrzeb budżetowych państwa.
PolandWeekly
PolandWeekly
0
@gaucho104 no nie wiem czy jak niemcy mialy by się zbroić do polacy chętnie by za to zaplacili;)
0
@Stasiu84
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) ma bardzo duży i bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy Polski. Jest on obecnie jednym z głównych „silników” napędzających PKB, szczególnie w obliczu niższej aktywności inwestycyjnej sektora prywatnego.
Oto jak konkretnie KPO przekłada się na gospodarkę:
1. Przyspieszenie wzrostu PKB
Eksperci wskazują, że środki z KPO są kluczowe dla utrzymania wysokiego tempa rozwoju Polski na tle Unii Europejskiej:
Wpływ na dynamikę: Szacuje się, że same środki z KPO mogą podnosić roczny wzrost PKB o około 1,2 pkt proc..
Prognozy na lata 2025–2026: Dzięki napływowi funduszy unijnych (w tym ok. 120 mld zł z samego KPO planowanych na 2026 r.), przewiduje się, że wzrost PKB w 2026 roku może wynieść od 3,5% do nawet 4,7%.
2. Pobudzenie inwestycji (Główny kanał wpływu)
KPO finansuje konkretne projekty, które bezpośrednio zwiększają produkcję i popyt w kraju:
Inwestycje publiczne: Fundusze płyną na wielkie projekty infrastrukturalne, m.in. w sektorze kolejowym, energetycznym (morskie farmy wiatrowe) oraz cyfryzacji.
Sektory strategiczne: Beneficjentami są firmy z branży budowlanej, IT, farmaceutycznej oraz producenci taboru szynowego.
Zielona transformacja: Ponad 40% budżetu KPO trafia na cele klimatyczne, co wymusza modernizację gospodarki i zwiększa jej konkurencyjność w długim terminie.
3. Poprawa wiarygodności i stabilności
Ocena ratingowa: Odblokowanie środków z KPO pozytywnie wpływa na ocenę wiarygodności kredytowej Polski przez światowe agencje ratingowe.
Płynność budżetowa: Napływ miliardów euro ułatwia zarządzanie długiem publicznym i finansowanie potrzeb budżetowych państwa.
0
@gaucho104
Tylko jak wy tlumaczesz splatę
Pozyczek z korei i usa na 20 lat;)tam kursów nie ma;) jesli orzyjmiemy euro oroblem kursu znika.I tak euro zaglosowaliśmy w momencie wejścia do ue.Poza tym glapiński wyborczo nie będzie podnosoł bądź opuszczał stopy procentowe.
Co to znaczaczy zw mamy jedni z lepszy wojsk gdzie bpaszak na kupowal abramsow armato chaybice na kredyt tylko jest mały problem amunicji mamy ma kilja dni orzy rocznej produkcji;)
Kolejna rzecz drugą rzeczą to o wojnie decydują drony.I my mamy jeden z 6 systemów San ktore są zainstalowane.My nie mamy 2 rzeczy które na wojnie z ukrainą są decydujące.Ostatnio znowu znaleziono kolejnego drona na terenie polski.A inni są na etapie ze do obrony dronowej zaczynaja dokładać lasery.
0
@Kgorecki2500 no tak na matarecu chyba będą pływac i pomagać Chinom;)
0
@Kgorecki2500
Widzę ze w nowym Jorku nie byłeś.
Miałem też szczęście bo akurat do nowego Jorku przypłynoł nowoczwsny lotniskowiec który był po sąsiedzku.Mogłem i jego podziwiwiać ale wrażenie ogromne zrobił wachadlowiec ktory był 1 wachadlowcem w usa .Umożliwił on start i pelot na Boeingu.Ma inny ogon od pozostałych wachadlowców.Nie poleciał nigdy w kosmoś.Dodam że ciekawostką jest taki że mozna Atlanisa w Waszyngtonoe zobaczyć .On był najważniejszym wachadłowcem tylko aby wejść do muzeum trzeba zarezerwować miejsca .Bo jak przyjdziesz możesz sie nie dostać.
Dodatkowo ciekawe jest zwiedzanie lodzi podwodnej z vzasow zimnej wojny .To byla lodź przyczajona aby zniszczyć bombą atomową ruskich.Klaustrofobiczne miejsce .Co do lotniskowca obsluga to byli starsi marynarze którzy slużyli na tym lotniskowcu.
Na podstawie doniesień z marca 2026 roku, sytuacja militarna Iranu uległa znaczącym zmianom w wyniku działań odwetowych USA i Izraela.
Spadek zdolności ofensywnych: Pentagon informował o ok. 90% spadku liczby ataków rakietowych ze strony Iranu, co sugeruje poważne zniszczenie jego potencjału uderzeniowego.
Ogromne straty sprzętowe: Według doniesień z 13 marca 2026 r., Iran stracił około 90% swoich rakiet i 95% dronów uderzeniowych w wyniku skoordynowanych ataków USA i Izraela.
Zmiana taktyki: Mimo deklaracji o chęci zaprzestania ostrzału sąsiednich krajów, Teheran pozostawił sobie "szeroką furtkę" i w marcu 2026 r. nadal prowadził ataki, w tym na Izrael.
Reakcja na zniszczenia: W odpowiedzi na znaczne osłabienie (zniszczenie 10 irańskich statków minowych, ataki na bazy rakietowe), Iran starał się zmieniać taktykę, jednak jego zdolności do prowadzenia zmasowanych ataków zostały drastycznie ograniczone.
Onet
Onet
+4
Podsumowując, informacje te wskazują, że Iran znacząco zmniejszył intensywność ostrzału (o ok. 90%), ale wynika to głównie z potężnych strat sprzętowych poniesionych w wyniku działań Izraela i USA, a nie z całkowitej rezygnacji z agresywnych działań.
0
@Kgorecki2500 to po co robili z nimi ćwiczenia i z ruskimi na morzu chińskim czy tuż przed napaścią.
Ruch maga chciał przeciągnąć ruskich na swoją stronę kosztem europy wschd za zerwania sojuszu z chinami.Dla trumpa koalivja
Korea płn
Chiny
Bialoruś
Iran
Jemen
Kuba
Wenezuela
Jest za silna .przejmuje co soę da albo niszczy potencjal militarny tych krajów.....
Dlaczego się skompromitowala.Zniszczyli militarne mozlowości kraju duzo wiekszego niż Polska w 1, 5 tyg.Ty nazywasz kompromitacją;) to co można powiedzieć o Rosji 4 lata wojny i obecnie to Rosja traci tereny które zdobyła;)
P.s a co do GF to normalne że na nowym lotniskowcu są awarię.Muszą się ulożyć.....
Gotowość bojowa jest uzyskiwana przez lata.
Zwiedzałem lotniskowiec w Nowym Jorku to potężne staki i ma prawo coś nie działać w początkowej fazie.To normalne.
0
@Kgorecki2500 nowy i to rsnny i 3 która chwilowo rzadzila i przekazala mu wladze stwiersziła ze sie niecnadaje....tymczasem iran nie wspkmoże chin flotą bo jej już nie ma.Co do tomahowkow sa niepotrzebne bo mogą już latać nad iranem i używa konwencjonalnych samolotow tanszej broni plus korzystać ze zniwiarzy
0
@Kgorecki2500 przecież w tydzień iran nie ma sie czym bronić tankowce zaczynaja nawet przez cisnine przyplawać przywodca irańskie nie żyje.Jesli potwuerdz nowe dane kolejny ważny żydzi go zabili.Chiny maja 3 lotniskowce amerykanie 11.Użyli nie wielkiej siły w praktyce tak naprawdę nie wielu amerykanów zgiknelo.Zniszczyli im cała marynarkę samoloty wszystko.Ameryka noe użyla sił na lądzie.Chiny nie mogą liczyć już na flotę irańską bo jej nie ma.....
0
@lucca87 napisałem w formie bo nawet jak tak patrzysz.To ten inter w 2 meczach pozamiatał Cubarsuego i inigo w dwóch 1 polowach dqóch meczów 4 :0.
Ja się nie obawiam o ligę.Chodź Mbappe zrobi z nimi miazgę na 3:0 .Ja tylko mówię że to nie są obrońcy na czolowe zespoly LM.Ich ratuje atak.Nawet w ostatnim meczu 2 bramki puścili....Atak jest ok chodź mamy problem powoloi z 9
Środek jest ok.
Na pozycji stooera powinoen grać albo Andreas albo Araujo ale ciągle aby złapał rytm plus jeśli ściągną Bastoniego to on.To wtedy mamy obronę na LM.
0
@lucca87 poczekajmy na poważne zespoly pokroju Arsenal , liverpool, Bayern , psg,Chelsea inter czy takich zawodników jak Mbappe itp.
Maldini i Cubarci radzą sobie z 80% takich zespołów.Ale my gramy w LM.To jest dla nich prawdzowy test.Bo dalej Barca to nie jest dla nich odpowiedni rozmiar.Jak te zespoły graja z nami i sa w formie to ich pozamiatają.Noe wiem czy Malsiniego ale Cubarciego na pewno.Maldini od Cubarsiego jest w defensywie lepszy.
0
@LAMC_10 a ja mu kibicuje pod warunkiem obalenia reżimu w iranie i na Kubie.
0
@RoberDzik trzaskowski nie przegrywa dlatego że bylby slabym prezydentem .Byłby lepszym od Nawrockiego .Bo i ma na to papiery i W Warszawie jest bardzo dobry.Tylko dlatego że jak prezes każe swoim zagłosować na psa pluto to pójdą zagłosować......na psa plutoNoe przeszkadza im nie jasna przeszlość Nawrockiego.Jego politycy maja przekaz dnia aby nie mieć własnego zdania każdy gada to samo....
Poza tym holownia w wyborach przeszedł do opozycji i wbrew pozorom Trzaakowski trocję byl sam na calą resztę.Ale to nyłny prezydeny który naprawiłby praworzadność i mielibyśmy safe gdzie znacząca większość Polaków chcę tego programu.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-co-polacy-mysla-o-decyzji-nawrockiego-w-sprawie-safe-pierwsz,nId,22655789
0
@Karol145 vo z tego jak produkuja broń i mają wojsko.To i tak fatalna wiadomość że bedzie mieć argument
1
@Dari0G nie jestem botem ale to śmieszne strzelać na dużą odleglość gdzie masz turystów zachodnie technologię i walisz swojego.Trochę karma wraca.... a to iran dawal palestynie broń.Ja nie popieram ani jedynych ani drugich.Tu prawica i tu prawica....normalne że jest wojna;)
0
@MichuZ44
Numer golden ma linie melodyjną o co jest najtrudniej w dzisiejszych czasach .To utwór pisamy na przebój ,skierowany jak widzę do młodych osób.Jest bardzo trudny do wykonania z uwagii na skalę w wysokich dzwiękach. Łqtwo o zaciśnięcia gardła.Jest to itwór dla bardzo wąskoej grupy wokalistek raczej.
Oryginał nie jest to najbardziej idealne wygonanie wlaśnie z uwagi na voal, są artyści którzy wykonują ten utwór lepiej.Chodź nie słyszałem idealnego wykonania.Na pewno jest to wyzwanie dla osoby która to śpiewa.Dlatego rozumiem czemu doceniono ten utwór.
Ta dziewczyna lepuej to śpiewa niż oryginał.
Ta tak samo jest lepsza.
0
@LAMC_10 iran dronem zabił w Zea dronem palestyńczyka.Czyżby przeszedł na stronę izraela.
0
@Kgorecki2500 pewnie nie wyślę ale do iraku wysylaliśmy statki.
Operacja „Pustynna Burza” (1990–1991)
Polska wysłała do Zatoki Perskiej dwa okręty, które pełniły funkcje wspierające i humanitarne, a nie bojowe działania przeciwminowe:
ORP „Wodnik”: Okręt szkolny, który na potrzeby misji został przekształcony w okręt szpitalno-ewakuacyjny.
ORP „Piast”: Okręt ratowniczy, który zapewniał wsparcie techniczne i ratownicze dla sił koalicji.
0
@Kgorecki2500 ciewkawe czy Polska wyśle 3 trałowce soecjalizujące się w odminowaniu Hak znakazł w tamtym miejscu
0
@Kgorecki2500 ja ppwiem tak tam jedzue szybka desantiwa grupa uderzeniowa komandosów.5 tys to będą szybkie akcke do wykonania zadania .Zabicie orzywodców cos w ciśninie ormóz czy przejęcie uranu.Ci ludzie będą pod osloną z powietrza zapewne wczesniej bedzie potężny ostrzał.Poza tym precyzyjne rakiety te najdroższe potrzebne są wtedy kiedy chcesz zniszczyć obrone przeciw lotnicza w pierwszym tygosniu a tą fazę mają za sobą.Potem robizz juz bombardowania i mniej stosujesz tomahowkow itp.....
W tej chwili za wcześnie jest mówić o tym kto wygrał a kto przegrał.Straty iranu są na lata odzyskanie floty którą mieli to lata.....Gdyby arabia Saudyjska ich by napadła po tej wojnievmieli by przesrane.Przed tą wojną Tajwan dostał broń od usa.Noe wiem co zrobi korea australia i japonia.
0
@Kgorecki2500
No pewnie wiadomo jak reżim dziala.Nie ma tam internetu.Starlinki powinni wpuścic i walic propagandę .
A dezercia to jest.
https://wiadomosci.wp.pl/problemy-iranu-fala-dezercji-rosnie-7263583923505568a
Nikt nie lubi jak sie do niego strzela jak do kaczek.
0
@Kgorecki2500 ale kto tam ma walczyc z nimi jak tam jest masowa dezercja.Będą za tydz dopiero.Mogą do woli bombardować iran.Wlasnie zniszczyli im wyspę gdzie mieli skład min.Poza tym moga chcie pr:echwycić uran.
0
@mmaciass ubili im przywodce drugi chyba jest kulawy .Szerzy się u nich dezercja.Zaczynaja się klucić o wladze bo ten co rzadzi się do resxty nie idzywa bo jest ranny.Zaczynają pidważać przywódctwo.Ostrzal iranu spadł o 90 % .Zbuszczyli im ważna wyspę z minami i statkami.Plyną 5 tys Marins za tydzien będą więc poczekałbym spokojnie.Bo obrony orzeciw powoetrznej już nie ma.Bombardują co chcą.Stwirzyli listę dygnitarzy za którą płacą kasę hak ktoś kogoś wyda.
Jedyne czego nie robią na mój gust ro powinni starlinki puścić nad iran aby byl internet.To jest błąd.Ha bym poczekał.Bo iran będzie wojskowo mega ppobijany bez floty fabryk wojskowych itp.
0
@stone80
Płyną już.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/pentagon-wysyla-marines-na-bliski-wschod-usa-reaguja-na-ataki-iranu/33nhl17
0
@Dari0G trump jest typem biznesowym i jedt to kwestia finansowa na dziś kupujemy uzbrojenie i jesteśmy dobrym klientem.Natomiast sytuacja może się zmienić problem polityki trumpa mogą się zmienić bo notowania republikanów są słabe i mogą syracić władze.Te stawianie na trumpa przez pis może być strzałem wpłot.Bo będzie mu trudniej rządzić.Oczywiście do wyborow ptezydenckich daleka droga .Jednak będzie mu trudniej
Republikanie mogą przegrać Kongres (czyli utracić większość w Izbie Reprezentantów i/lub Senacie), mimo że obecnie (stan na początku 2026 r.) kontrolują obie izby. Amerykańska scena polityczna jest silnie spolaryzowana, a kontrola nad Kongresem jest krucha.
Krytyka Polityczna
Krytyka Polityczna
+2
Oto kluczowe czynniki wpływające na możliwość przegranej Republikanów:
Trudna sytuacja w 2026 r.: W nadchodzących wyborach Republikanie będą mieli "pod górkę", co sugeruje, że utrzymanie większości nie jest pewne.
Wewnętrzne spory: W partii rośnie nerwowość, a Republikanie w Kongresie są podzieleni, co może osłabiać ich pozycję wyborczą.
Krucha większość: Przewaga Republikanów jest określana jako "krucha", co oznacza, że nawet niewielkie zmiany w preferencjach wyborców mogą odwrócić układ sił.
Wybory połówkowe (Midterms): Tradycyjnie partia urzędującego prezydenta często traci poparcie w wyborach w połowie kadencji, co może zadziałać na niekorzyść Republikanów
Na mój gust ruskie go olewają i trump zmienoł polotykę.
Jeśliweźmiesz oś zła chiny Iran kore płn Rosja Bialoruś, jemen , wenezuela , kuba i niektóre kraje afrykańskie .W tej chwili Trump chce oslabić tą oś zaatakowal Wenezuele , iran a potem Kubę.Pewnie zrobi przewrót w Jemenie.
Być mozr pójdzue Afryka z uwagi ma surowce a tutaj są Chiny i Rosja.
Na dziś tak pplityka poszla w tą stronę.Natomiast nie wiadomo co będzie dalej i jalie będzie mieć pomysł na politykę zagraniczne.Nie ma żadnej gwarancji w kwestii trumpa.Trump jest noeprzewidywalny przez to niewiarygodny.Co nie oznacza ze z usa noe powinniśmy nie mieć sojuszu.Po prostu Trump to jeden z prezydentów potem będą inni......
Natomiast zgadzam się z nim w ko tekscie ataku na iran z z ataku na wenezueli noe podoba mi się że dalej reżim rzadzi za ropę.To jest slabe.Sama idea wejscia byla dobra.
0
@Rastafarnianin nie ma przywódcy Iranu ktory rządził a syn niewiadomo czy żyje.
W iranie nie ma talibow zyjących w jaskiniach uprawiających często z natury partyzantkę kryjących sie np w tora bora chodź teeaz są u wladzy. w iranie jest normalne wojsko 2 typy.A z nim można walczyć.W iranie obecnie dochodzi do dezercji.A 3 przejscoowych duchownych twierdzi ze z. Nowym orzywodca nie ma ko unikacji i chca odebrania władzy.Usa zrobila listę gończa przywodcow iranskich mozna zarobic.
1
@D10SLEO
Są podstawy do takich twierdzenień.
Wewnątrz ruchu MAGA oraz w otoczeniu Donalda Trumpa rzeczywiście istnieje koncepcja tzw. „odwróconego Kissingera” (ang. reverse Nixon). Zakłada ona przeciągnięcie Rosji na stronę Zachodu (lub przynajmniej zneutralizowanie jej), aby osłabić jej sojusz z Chinami, które MAGA uznaje za głównego egzystencjalnego wroga USA.
Chatham House
Chatham House
+1
Oto jak ta wizja mogłaby wpłynąć na Europę Wschodnią:
1. Podział na strefy wpływów
Analitycy (m.in. z Council on Foreign Relations i The New York Times) wskazują, że administracja Trumpa może dążyć do świata opartego na trzech wielkich mocarstwach (USA, Rosja, Chiny), z których każde dominuje w swoim regionie.
Council on Foreign Relations
Council on Foreign Relations
+1
USA: Ameryka Północna i Łacińska.
Rosja: Europa Wschodnia i część Eurazji.
Chiny: Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia.
2. Cena za zerwanie sojuszu z Chinami
Aby skłonić Putina do dystansu wobec Pekinu, ruch MAGA może być skłonny do ustępstw, które bezpośrednio uderzają w bezpieczeństwo Europy Wschodniej:
Egmont Institute
Egmont Institute
+1
Ograniczenie pomocy dla Ukrainy: Postrzegane jako narzędzie do wymuszenia pokoju na warunkach akceptowalnych dla Moskwy.
Sceptycyzm wobec NATO: Trump wielokrotnie sugerował, że USA nie będą bronić krajów, które „nie płacą” wystarczająco na obronność, co de facto mogłoby otworzyć Rosji drogę do rozszerzenia wpływów.
Uznanie rosyjskich interesów: Niektórzy doradcy MAGA uważają, że bezpieczeństwo Rosji w jej „bliskiej zagranicy” (np. brak dalszego rozszerzania NATO) jest akceptowalną ceną za jej neutralność w konflikcie USA-Chiny.
Egmont Institute
Egmont Institute
+2
3. Ryzyka tej strategii
Eksperci z Chatham House oraz Egmont Institute ostrzegają przed poważnymi zagrożeniami:
Niewiarygodność Rosji: Mało prawdopodobne, by Rosja całkowicie zrezygnowała z partnerstwa z Chinami (swoim głównym rynkiem zbytu energii), nawet w zamian za wpływy w Europie.
Marginalizacja Europy: Bezpośrednie układy Waszyngtonu z Moskwą mogą odbywać się ponad głowami krajów takich jak Polska czy kraje bałtyckie, co zmusza je do szukania własnych, niezależnych sojuszy (np. z Chinami lub silniejszej integracji wewnątrz UE).
Zachęta do agresji: Oddanie wpływów w jednym regionie może zostać odebrane przez Putina jako oznaka słabości, zachęcająca do dalszej ekspansji metodami hybrydowymi lub militarnymi.
Chatham House
Chatham House
+5
Podsumowując, plan „wymiany” wpływów w Europie Wschodniej na zerwanie sojuszu rosyjsko-chińskiego jest teoretycznym fundamentem polityki MAGA, mającym na celu skupienie wszystkich sił USA na Pacyfiku. W praktyce jednak budzi on ogromny opór w Europie i jest uznawany za ryzykowny hazard geopolityczny.
Można przypomnieć sobie czerwony dywan na Alasce czy fakt ze trump powiesił zdjęcie Putina w Bialym domu.
0
@Dari0G no jednak stan umysłu pisowców nie wynika z logiki czy mojego widzimisie.Oni wroga widzą w ue która odnowila Polsce w dużej mierze infeastrukturę a nie w Rosji;)Pis to jest stan umysłu.Niestety w mocno słabej formie;)
0
@Kgorecki2500 pisz do CIAi chyba musisz podac dokladny adres:)