1

@LAMC_10 cudowny mówisz? ;) No to może przymkne oczy na tą troszkę ciemniejszą karnację ;)

2

@BojanKriKicz nie lubię czarnych zbytnio ;)

2

@Bzyczekk słodkie zdecydowanie ;)
Ale ostre też :)

1

@MessiForeverTheBest i ten biedny Kuba :(
Awans rozstrzygnie się w 90 minut. Wygramy 2-1.

5

No taki news przeoczyłam :)
I właśnie takimi głupotami zajmują się w naszym sejmie!
Rzeka z prawami! Brawo

https://zapodaj.net/images/c179894f63da4.jpg

3

@kubix05 polecam :)
No w wielu miastach w Hiszpanii Wielki Tydzień jest tak obchodzony :) Np. w Maladze czynnie udział bierze Antonio Banderas, bo należy do jakiegoś bractwa :) W Sevillii to chyba jeszcze większe są obchody :)

Co do Madrytu to ładne miasto, ale w kilka godzin nie da rady za dużo zobaczyć, zwłaszcza jak na Madryt wybraliśmy sobie najgorszy pogodowo dzień - z deszczem :) Zresztą parasolka Yamala dużo mówi. Oczywiście pod SB pojechałam :)

3

@Laminedependencia ale tylko od tyłu mu zdjęcie zrobiłam, żeby właśnie nie przeszkadzać ;)!

29

Dziś Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Rok temu miałam okazję ten Tydzień przeżyć w Hiszpanii w Elche.
To co przeżyłam i zobaczyłam jest czymś niesamowitym. Hiszpania obecnie jest coraz mniej katolicka, ale Wielki Tydzień jest bardzo obchodzony i uczestniczy w nim mnóstwo ludzi. Myślę, że te obchody i procesje zrobiłby niesamowite wrażenie na każdym. Oczywiście zdjęcia tego nie oddają - to trzeba przeżyć :)

Wielki Tydzień zaczynają procesją z palmami. Niesamowite i piękne palmy, które robione są w Elche.
https://zapodaj.net/images/3c373ccd1b69a.jpg

Różne, rozniaste. Małe i duże. Wszyscy biorący udział w procesji ładnie i elegancki ubrani.
https://zapodaj.net/images/35a8960ea70c7.jpg

Po procesji palmowej zaczynają się kolejne procesje, które trwają do piątku. Myśleliśmy, że to jedna procesja dziennie. Nie, to kilka, kilkanaście procesji, które potrafią nawet wychodzić nocą. Śpię sobie smacznie, a tu o 3 w nocny bęben mnie budzi, bo idzie procesja. Coś niesamowitego.
Poniżej wrzucę pare zdjęć! Zobaczycie na nich platformy (z Jezusem, Maryją), które niesione są przez ludzi! Jedne z boku,przodu i tyłu, a w innych ludzie idą pod spodem. Z tego co wiem to najwięcej 300 osób niosło taką platformę. Niosą je i kobiety i mężczyźni. Byłam pełna podziwu jak oni muszą mieć te ruchy wyćwiczone. Jak musi być to skoordynowane żeby wszystko wyszło równo. Oczywiście są osoby prowadzące, które wydają komendy. Ale całościowo robi to niesamowite wrażenie. Oprócz niosących platformy są też kobiety ubrane na czarno (zalobnice), orkiestra i moi ulubieni bębniarze i nazarenos wyglądający jak Ku Klux Klany! Uczestnicy procesji rozdają dzieciakom i dorosłym też różne cukierki.

https://zapodaj.net/images/c85b87bfaa50e.jpg
https://zapodaj.net/images/955b1b3a16e9a.jpg
https://zapodaj.net/images/fec93add4994f.jpg
https://zapodaj.net/images/1bbdee5d3b388.jpg
https://zapodaj.net/images/e1640a3769fc1.jpg
https://zapodaj.net/images/1cae3f8b70633.jpg
https://zapodaj.net/images/3b3fe56c0c3aa.jpg
https://zapodaj.net/images/7c307166c4fd3.jpg
https://zapodaj.net/images/231677f9615da.jpg
https://zapodaj.net/images/231677f9615da.jpg

W wielką sobotę procesji już nie ma. Jedyne co jest to spotkanie bębniarzy w samo południe. Przez 15 minut napitalają w bębny, a potem robią rundkę po mieście. Niesamowity efekt.

https://zapodaj.net/images/04da1185faffa.jpg

Niedziela to wejście Jezusa Zmartwychwstałego i Marii do kościoła. Też robi to niesamowite wrażenie.
I właściwie tym się kończy obchodzenie Świąt Wielkanocnych w Elche. Nie mają jak i nas śniadania wielkanocnego. U kuch obchodzi się Wielki Tydzień - Santa Semana.

Mam nadzieję, że nie zanudziłam, a osoby mające problem z moją Drogą Krzyżową ten wątek ominą. Może się jednak komuś spodoba. A jak ktoś kiedyś będzie miał okazję być w Wielkim Tygodniu w Hiszpanii to polecam choć jeden dzień uczestniczyć w tym niesamowitym tygodniu.

Na koniec bonus: na jeden dzień pojechaliśmy do Madrytu i wiecie kogo tam spotkałam?


Yamala ❤️ ;)
https://zapodaj.net/images/8f3649864f2e8.jpg


3

@July_6_BcN mi też się łezka zakręciła. Pamiętam jak nastała wymiana pokoleniowa w Planicy przy pożegnaniu Małysza i ten taniec Stocha przed Mistrzem. Nie przypuszczałam wtedy, że Stoch przerośnie tego Mistrza, a jednak ... Zdobył to co dla zawodnika najcenniejsze - złote medale Igrzysk Olimpijskich. Zdobył prawie wszystko, a to co najcenniejsze wszystko :) Miejmy nadzieję, że choć trochę nawiąże do nich Tomasiak. Fajnie, że to w tym sezonie zdobył już medale olimpijskie :) Wymiana pokoleniowa trwa ..



Dziękuję Mistrzu! ❤️ Dla mnie największy ❤️ Choć wielu się o to sprzecza!

1

@NeroTFP1 i znów się wzruszyłam ...

1

@FcPortoFan1999 tylko 6 lat :) Dadzą radę chłopaki ;)

PS.. mogę do nich dołączyć

0

@FcPortoFan1999 trzeba mu podsunąć tą myśl ;)

1

@LAMC_10 ja też nie. Ale gust ma dobry. Jeśli Kamil odwzajemnia to uczucie to też ma dobry gust hehe ;)

11

" Kiedy wracałem do domu, do żony myślałem o Kamilu, często o nim myślałem" - Stefan Kraft ❤️

14

Skoki bez Stocha to już nie będzie to samo - to będzie jak kawa bez śmietanki, jak Dynastia bez Alexis...

https://zapodaj.net/images/8efddfed209aa.jpg

Fajną tą skocznie dostał :)
https://zapodaj.net/images/2e2890dd0740f.jpg

11

Dziękuję Kamil za wszystko❤️
Za lata wzruszeń i emocji ❤️


1

Antonelli to chyba ADHD ma, bo nawet na hymnie ustać nie może ;)

1

Brawo Kimi i brawo Leclerc :)

2

@Dari0G no Julia ma takie poważanie tutaj, że trzeba brać przykład z najlepszej ;)

0

@Chada no zgadza się :)
Czyli mamy podobny gust co do piwek :)

3

@kubix05 sam się przestawi :)
Ale trzeba już zaraz iść spać :)

1

@LAMC_10 zdrówko Warszawiak :)

2

@EzioAuditoreDF no Kasztelan też jest dobry :) Jak dla mnie zaraz za Namysłowem. Jeszcze Kozła lubię :)

2

@kubix05 Ptaki - dobry film ;)

1

@EzioAuditoreDF zdrówko :)
Dobre choć Namysłów lepszy :)

2

1

@BorzyKrzys ale przecież on z takiej wiarygodnej strony wziął info :)

1

@Ilka muszę coś sprawdzić. Zagrałam też na Resovie na 3-0! Piszę to przy 2-0 i wyniku 7-4!

1

@FcPortoFan1999 miała wytrzymać 45!

1

No i nie wytrzymało to San Marino ... Kasa poszła ...

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?