Cochise
Dołączył/a: wrzesień 2011
158 obserwujących
2 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
3
@FranzMaurer Andrzeja nie-Andrzeja, królem nie, ale bym wprowadził w Polsce system prezydencki. Po co ten dualizm władzy wykonawczej? Silne państwa opierają się na wyrazistej i sprawnej egzekutywie np. system prezydencki w USA, pół-prezydencki we Francji, kanclerski w Niemczech.
11
@Persyfl Człowiek Renesansu (teolog, filozof, poeta, aktor, poliglota).
Był jedną z głównych postaci Soboru Watykańskiego II, na którym bardzo mocno zliberalizowano kurs Kościoła katolickiego względem ustaleń Soboru Trydenckiego.
Wydatnie przyczynił się do upadku ZSRR (jako myśliciel, zapewne wiesz, że za każdą rewolucją/zmianą musi stać najpierw idea, która jako pierwsza uruchamia lawinę przyszłych zdarzeń).
Sterował Kościół ku ekumenizmowi - jako pierwszy papież jak równy z równym witał się z buddystami, żydami, prawosławnymi itp.
To tak na szybko. Można dodać jeszcze liczne encykliki, podróże zagraniczne itp. Kto jak kto, ale po Tobie spodziewałem się intelektualnej polemiki. Szkoda.
0
@barcelonaLM Im dłużej będzie trwała - tak, więc teraz jest ostatni dzwonek, aby zastosować taki myk.
0
@darek60 Raczej nierealny scenariusz. Jeśli Gowin odejdzie, będą przedterminowe wybory do Sejmu połączone z prezydenckimi. PiS miałby rząd mniejszościowy, opozycja też nie zebrałaby większość parlamentarnej. I tak Kaczyński, być może, upiekłby dwie pieczenie na jednym ogniu (prezydent + odzyskanie Senatu).
10
Załóżmy, że Gowin wychodzi z rządu i koalicja się sypie. Nie można jednak zapominać, że jaki by Kaczyński nie był, to jest wytrawnym strategiem, który może się w tej sytuacji zdecydować na zagranie va banque.
Gowin odchodzi. Wcale nie jest powiedziane, że odeszliby z nim wszyscy posłowie, a więc 18. PO wraz z Lewicą, Koalicją Polską i Mniejszością Niemiecką mają 214. I znowu. W skład Koalicji Polskiej wchodzi też Kukiz. Czy chciałby formować rząd z wyżej wymienionymi partiami? Jest jeszcze Konfederacja, ale też nie widzę, aby ich narodowe skrzydło poszło wspólnie z Lewicą. Co to wszystko oznacza? Morawiecki stoi na czele rządu mniejszościowego, co szczególnie w czasie kryzysu jest niekorzystne dla zarządzania państwem. Następuje samorozwiązanie Sejmu i przedterminowe wybory połączone z prezydenckimi. Jarek gra all in, aby pozbyć się ciała na wpół obcego (Gowina), utrzymać większość w Sejmie, wygrać prezydenckie i odzyskać Senat. Mogłyby być to jedne z ważniejszych i najbardziej brutalnych wyborów w historii Polski. Walka na noże, polityczna wojna totalna.
30
PiS jest zadurzony po uszy w sanacji, więc warto przypomnieć, że BBWR w II RP stawiał na: solidaryzm społeczny, zmianę konstytucji, kult wodza, atakowanie partyjniactwa, wzmocnienie władzy wykonawczej, ograniczenie roli ugrupowań opozycyjnych. W 1928 roku wygrali wybory z wynikiem 21%, ale Marszałkiem Sejmu został przedstawiciel lewicy. Natomiast w 1930 BBWR zdobył już 46,7%, a głosowanie przeszło do historii jako pełne cudów nad urnami wyborczymi - część kart zniknęła, ograniczono zdolności kampanijne partii opozycyjnych, brak rejestracji niektórych list okręgowych przez komisje wyborcze. Teraz mamy kombinacje w czasach zarazy. Brzmi znajomo?
1
@pax Rozumiem. Jest to pewien rodzaj kary, nawet potrzebnej, tylko na zasadzie - popełniłeś przestępstwo (tak to nazwijmy), więc przez pewien czas nie pozwolimy ci popełniać następnych. A za poprzednie poza wykluczeniem na dobrą sprawę nie odpowiadasz.
Uważasz, że gdyby w następnym kadencji np. koalicja PO-PSL miała wymaganą liczbę głosów, przepchnęłaby taki wniosek? Moim zdaniem by upadł. Wyszłoby, że z jakiegoś powodu się nie da, nie dotrzymano wymagań formalnych itp. Raz nakręcona machina w kolejnej uderzyłaby w nich.
1
@pax Dlatego Trybunał Stanu jest ciałem martwym. W grę wchodzi polityka. Jeden drugiego nie posadzi, bo ustanowi precedens, który może się na nim odbić za kilka lat. Pamiętasz głośne sprawy na Ukrainie, Tymoszenko? Tam czegoś takiego nie było. Jeśli dobrze pamiętam, podpisała fatalną umowę gospodarczą z Rosją i poszła za kratki. Prawie cała Europa się trzęsła nad jej losem. Bodaj jednym z wymogów UE jest to, że za decyzje polityczne nie wolno wsadzać do pierdla.
5
@pax W razie zmiany władzy tak samo odpowiedzą przed Trybunałem Stanu jak członkowie PO mieli siedzieć. Jedni i drudzy dużo krzyczą, ale robią/zrobią niewiele, ponieważ byłby to dla klasy politycznej niebezpieczny precedens. Okazałoby się, że za złamanie prawa, przekroczenie uprawnień, rażąco złe zarządzanie państwem, podpisywanie niekorzystnych umów gospodarczych, traktatów międzynarodowych itp. można by pociągnąć polityków do odpowiedzialności karnej. Niezależnie od tego której opcji miałoby to dotyczyć. Nie ma na to szans, bo choć formalnie na siebie ujadają w mediach, materialnie istnieje ciche, niepisane porozumienie. W Polsce TS jest na dobrą sprawę ciałem martwym.
W państwach należących do Unii Europejskiej kilka razy zdarzało się, że przewodniczący zwycięskiej partii nie był premierem, a czasami nawet pozostawał tylko posłem. Czy to dobry zwyczaj? Raczej nie. Szef największego ugrupowania powinien brać na siebie odpowiedzialność za państwo. Jeśli nie jako premier, to chociaż w inny oficjalny sposób. Kaczyński postąpił tak a nie inaczej nie dlatego, że boi się odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, bo to mrzonki, lecz z tego powodu, iż usuwając się w cień, a oddając medialną władzę innym, wygrywa wybory. Ma zbyt duży negatywny elektorat, aby będąc twarzą przyszłej egzekutywy mógł zwyciężyć.
1
@Janiama I właśnie o mocny przekaz chodzi i taki jest. Podobny byłby ze strony innych ugrupowań politycznych. Sytuacja fluktuuje, więc rząd też się do niej dostraja. Jedni uważają, że jest zbyt łagodny, drudzy, że za surowy i padnie przez nich gospodarka. To znaczy, że zachowują względny rozsądek. Nie są skrajni, balansują. Nie mów, iż np. koalicja PO-PSL dwa miesiące temu wzięłaby ludzi za twarz i wprowadziła takie lub jeszcze obszerniejsze restrykcje, niż te które są obecnie. Nie ma na to szans.
4
@MrLukass @Janiama Nigdzie nie pisałem o wyborach ani pomysłach gospodarczych. Tylko o "codziennym" bezpieczeństwie obywateli. Jednak oczywiście zaraz znajdą się osoby, które będą temat rozciągać jak gumę w majtkach.
P.S. Rozumiem, że jakby wszystko było zgodnie z Konstytucja, ogłoszono by stan klęski żywiołowej czy tam nadzwyczajny, to nagle dzieje się taki motyw - pach! - i wszyscy grzecznie zachowują odstępy, liczą miejsca w transporcie publicznym, zakładają rękawiczki i tym podobne. Taką to moc ma Konstytucja w sprawach higieny i bezpieczeństwa. Magia!
9
Rząd może być taki, sraki czy owaki, ale w każdej z tych konfiguracji społeczeństwo pozostanie to samo. Jedyne co może zrobić władza przy pandemii wirusa, to tworzyć pewien rodzaj mitu (w dobrym tego słowa znaczeniu), tak aby zaszczepić w obywatelach kwestie ostrożnościowe, dbałość o higienę, żeby w czasie wyjścia na zewnątrz mieć z tyłu głowy zapaloną kontrolkę. Przy uporczywie łamiących zakazy, szkodzących ogółowi, egzekwować kary. Jednak myślenia to nie zastąpi. Niedawno wróciłem ze sklepu. Część ludzi przychodzi w rękawiczkach, maseczkach. Większość robi odstęp między sobą a drugim kupującym. Jednak zdarzają się tacy, (nawet starsi) którzy beztrosko stają bardzo blisko, ktoś tam gołą ręką maca i po trzykroć ogląda ten sam owoc, po czym go odkłada na półkę, przed sklepem kręcą się menele wyciągający dłonie po złotówki i tak dalej. Decyzje danego rządu mają znaczenie, jednak ważniejsza jest postawa ogółu. Pandemia wirusa powoduje, że wymuszanie przez siły porządkowe stosowania się do przepisów w wielu przypadkach jest problematyczne np. liczba osób w transporcie publicznym, dystans między przechodniami. Dlatego nie waliłbym w tej sprawie w polityków, parlamentarzystów, ministrów jak w bęben. PO, SLD, PSL i chyba też Konfederacja wprowadzałyby podobne wymogi bezpieczeństwa, co zresztą wykazuje względny konsensus w Sejmie. Reszta zależy i tak od nas.
0
@koziar Sci-fi przeczytałem całkiem sporo, jednak w tym gatunku wychodzi relatywnie mniej sag/cykli niż w fantastyce. Natomiast jest mnogość świetnych, a nawet wybitnych pozycji, które zapalają w głowie żarówkę do osobistych przemyśleń, powodują efekt "wow!". Gdybyś kiedyś reflektował, z chęcią się tą wiedzą podzielę :)
1
@koziar Na przykład te:
Harry Harrison - Eden; Ku gwiazdom
Philip K. Dick - Trylogia Valisa
Frank Herbert - Kroniki Diuny
Frederik Pohl - Gateway. Heechee Saga.
Isaac Asimov - Fundacja; Roboty; Imperium Galaktyczne
Larry Niven - Pierścień
Polecam Ci przeczytać książkę "Koniec dzieciństwa" Arthura C. Clarke'a.
0
@koziar Jak będziesz chciał więcej cykli z gatunku sci-fi, to mogę Cię nimi zasypać ;)
1
@koziar Kroniki Amberu, Cykl Inkwizytorski, Fundacja.
6
@tobiasson92 *pełną gębą lub w pełnej krasie.
3
@Stoiczkow Brzytwa Ockhama - gdyby chodziło o zdrowie, rząd zamiast podwyższać podatki na produkty szkodliwe, obniżyłby na te jakościowo lepsze np. VAT, tak żeby więcej ludzi mogło sobie pozwolić na ich zakup.
30
Na polskim weselu pewnego razu
Pan młody najadłszy się zrazów
Na toalecie siedział cały spocony
Pstrykając palcem rozochocony
Żeglował nici internetu zawiłą
Wnet do portu swego dopłynął
Na wieści z Brazylii czekał wytrwale
Coby przywitać w czci i też w chwale
Iluzjonistę, czarownika, futbolu maga
Którego zakończyć miała się saga.
Siedzi i czeka, czeka i siedzi
Tymczasem małżonka się biedzi
Bidulka za stołem zmartwiona
Łabędzia swego mocno spragniona
Przez dżunglę par śmiało wyrusza
Taka to z niej odważna dusza
Przebojem pędzi, gości tratuje
Najukochańszemu mknie na ratunek!
Ten zaś zajęty jest inną biesiadą
Po raz setny powtarza: Neymar FISIADO!
3
@gacper Bardzo lubię. Byłem na ich meczu na Stadio Olimpico. Niektórzy kibice są radykalni, ale atmosfera na trybunach jest niezapomniana.
P.S. Przez przypadek (bo kupiłem najtańszy bilet) trafiłem na trybunę ultrasów.
0
@Colon To mogą być w takim razie "żywotne pobudki", "esencja znaczenia", "podstawy istnienia".
0
@Colon Nie oglądałem Westworld, więc nie znam kontekstu, ale wymyśliłem mniej-więcej tyle:
"Kiedyś przeczytałem teorię, że ludzki intelekt był jak pawie pióra. Ekstrawagancki pokaz, który ma przyciągnąć partnera. Cała sztuka, literatura, trochę Mozarta, Williama Szekspira, Michała Anioła, i Empire State Building to po prostu wyszukany rytuał godowy. Może nie ma znaczenia, że osiągnęliśmy tak wiele z najistotniejszych powodów. Ale, oczywiście, paw ledwo lata, żyje w błocie, wydziobując z niego owady, pocieszając się swoim pięknem. Doszedłem do myśli o takiej świadomości jako brzemieniu, ciężarze, i oszczędziliśmy im to. Lęk, nienawiść do siebie, poczucie winy. Gospodarze są tymi, którzy są wolni. Wolni tutaj pod moją kontrolą."
0
@stone80 Pewnie, że nic się nie stanie i nie jest to żadna ujma, ale tym samym, nie zwracaj uwagi @Kote, który notabene prawidłowo użył zwrotu "popełnił".
0
@stone80 @Kote Dobrze napisał. Ty zaś, Szanowny Użytkowniku, naucz się interpunkcji, bo aż w oczy kole jej brak.
4
@SeeleyBooth A jesteś Poirot, więc nikt nie doszedłby jak. Sprytne. Ukłony.
4
@MesQueUnClub_87 To już inna sprawa, ale masz całkowitą rację. Może chodzi o jakieś dowody w sprawie rozwodu?
7
@xofcbxo Mnie najbardziej dziwi, że kobieta nie podeszła do niego i nie zapytała: Kochanie, czy coś Ci się stało?
Człowiek ---> przedmiot martwy.
0
@Colon Nie. Możesz go jeszcze raz podrzucić? Może zerknę.
4
@Colon ostatnio rozpoczął virus content w muzyce. Ode mnie Iron Maiden - Virus.
There's an evil virus that's threatening mankind
Not state of the art, a serious state of the mind
The muggers, the backstabbers, the two faced elite
A menace to society, a social disease
Rape of the mind is a social disorder
The cynics, the apathy one-upmanship order
Watching beginnings of social decay
Gloating or sneering at life's disarray
Eating away at your own self esteem
Pouncing on every word that you might be saying
Rape of the mind is a social disorder
The cynics, the apathy one-upmanship order
Superficially smiling a shake of the hand
As soon as the back is turned treachery is planned
Rape of the mind is a social disorder
The cynics, the apathy one-upmanship order
Watching beginnings of social decay
Gloating or sneering... at life's disarray
When every good thing's laid to waste
By all the jealousy and hate
By all the acid wit and rapier lies
And every time you think you're safe
And when you go to turn away
You know they're sharpening all their paper knives
All in your mind
All in your head
Try to relate it
All in your mind
All in your head
Try to escape it
Without a conscience they destroy
And that's a thing that they enjoy
They're a sickness that's in all our minds
They want to sink the ship and leave
The way they laugh at you and me
You know it happens all the time
All in your mind
All in your head
Try to relate it
All in your mind
All in your head
Try to escape it
The rats in the cellar you know who you are....
Or do you?
Watching beginnings of social decay....
0
@Colon Osobiście bym chciał Ludwika Węgierskiego, a co.