0

Za chwile 2245.

0

@BlaseR9 faktycznie, ale bardzo fajny.

0

@blondasek @RosjaninBut @hefaj6 fajne przypomnienie

0

@kerouac tak i pyszne.
A ten MAss to na komorke?

1

@kerouac moze zagram, Najpierw musze jednak zrobic kapuste kiszona, kimchi oraz maslo orzechowe ;)

0

@kerouac nie wrzucales kiedys OST do tego?

0

@kerouac pewnie dla fanow to nic, ale mnie zaciekawilo. Ktos polecal dzis wlasnie jakis rpg na komorke - cats quest czy cos w tym stylu. moze zagram, bo nigdy w rpg nie gralem.

2

@Colon
Co jest grane w Japonii?

Japonia jest krajem, gdzie konsole do gier są chyba najpopular­niejsze na świecie. Ilość sprzedawanych gier sięga milionów, a zaintere­sowanie nowościami jest takie, że prawnie zabronione jest urzą­dzanie premier najpopularniej­ szych tytułów w ciągu tygodnia. Spowodowane to było tym, że dzieci urywały się ze szkoły, by mieć jak najszybciej ulubioną grę, a biznesmeni zaniedbywali interesy, by odstać swoje w kolejce po program. Jeżeli chodzi o preferencje, to Japończycy, podobnie jak ludzie zachodu, grają w różne rodzaje gier: zręcznościowe, strategicz­ne, wyścigi, ale niewątpliwie naj­bardziej popularnym rodzajem jest RPG (Role Playing Game). Ten typ w znaczącym stopniu zakorzenił się w japońskiej kultu­rze. Gry i inne formy rozrywki krzyżują się. W promocjach no­wych gier biorą udział gwiazdy filmowe, piosenkarze, postacie z TV. Przy produkcji zatrudniani są znani twórcy filmowi, rysowni­ cy komiksów i filmów animowa­nych. Trend RPG rozwinął się w latach 60. Pierwsze tytuły, takie jak „The Bards Tale" (Electronic Arts) czy „Dungeon Master" (FTL) były oparte na stylu trójwymiarowych labiryntówek. Teraz zarówno fa­buła, jak i światy w tych grach są niezmiernie rozbudowane, najnowsze tytuły to naprawdę skomplikowane programy na wiele, wiele dni zabawy. Dla Eu­ropejczyków japońskie gry RPG często wydają się dziwne. Za­miast tradycyjnej perspektywy pierwszoosobowej, w japońskich grach normą jest perspektywa trzecioosobowa (tak jak w uwiel­bianej tam serii Dragon Quest), co nie przystaje do zachodnich konceptów gier RPG.
Zabawa w takich grach nie polega na ek­splorowaniu olbrzymich labiryntów zbieraniu złota i skarbów oraz zabijaniu potworów dla zdobycia rozgłosu i doświadczenia, lecz na śledzęniu zagmatwa­nych losów przeróż­nych bohaterów brnących przez masę kłopotów i przygód. Charakterystyczne są długie, oparte na fazach bitwy, bohaterowie doznają prywat­ nych rozterek, zakochują się, chorują, ważne są również re­lacje między członkami grupy bohaterów. Los sterowanego przez gracza bohatera nie zaw­sze zależy tylko od woli sterują­cego, kierunek rozwoju fabuły jest w dużej części zdetermino­wany, dlatego czasami używa się w odniesieniu do tego typu gier terminu „interaktywna po­wieść", zupełnie na zachodzie nie używanego. Być może bę­dziemy kiedyś mogli pobawić się w japońskim stylu, chociaż rynek europejski niezbyt chętnie przyjmuje takie nowinki.
W Japonii rynkek gier RPG jest podzielony wlasciwie pomiędzy dwóch największych za­ wodników - Square Soft i Enix Konkurencja jest ostra, na każdą nowość jednej firmy, druga rea­guje swoją propozycją. Ciekawe jest to, że odbiorcy są bardzo przywiązani do panującego stylu i wszelkie zmiany traktowane są niechętnie. Powstają swoiste „seriale" (na przykład po sie­ dem, osiem części) gier. Nie oz­nacza to jednak chyba zastoju, chociaż jeszcze większość tytu­łów wychodzi na 16-bitowe kon­sole, to już powstają nowe wer­ sje na konsole nowej generacji.
Zmieniają się także konstrukcje gier, mimo tradycjonalizmu pro­ducenci decydują się na „uno­wocześnienia" (głównie pod ką­tem rynku amery­kańskiego), takie jak wplatanie ele­mentów symulacji czy zręcznościo­ wych. Może w przyszłości ten typ gier doj­dzie i do nas, czego so­bie i Czytelni­kom życzę.

Jerzy LABUDA
styczen 1996

0

Troche tu retro ostatnio.
Mimo, ze nie interesuje sie zbytnio RPG, Japonia, manga czy anime, to znalazlem w kompie stary artykul wlasnie w tym temacie (1996). Troche sie nameczylem by mozna bylo z niego kopiowac (docencie :)
Moze sie ktos zainteresuje, np. @kerouac @Misanthrope @Danny Gaucho Kto tam jeszcze w temacie i checia malej podrozy w czasie?

1

Z cyklu polecam na sluchawki : Utwor na łące.

"Grantchester Meadows" czyli Pink Floyd w swoim prime.



a dalej? A dalej juz troche mniej lajtowo.
"Several Species of Small Furry Animals Gathered Together in a Cave and Grooving with a Pict" oraz
"Careful with That Axe, Eugene"

1

@kerouac moznaby zrobić zgrabniejszy, krótszy serial

0

Ludzie, ktorzy polecali the Walking Dead, ale rowniez ci, ktorzy odradzali, wszyscy macie poniekad racje.
Calkiem spoko sie oglada (odmóżdżanie), ale tez szybko sie zapomni.
Watek z gubernatorem fajny, chociaz dlugi, plus oczywiscie Lauren Cohan :)

6

Duzo tu cytatow z Miodowych Lat, a kojarzy ktos serial "Swieta Wojna" (Bercik)?

0

@Janiama a Edmundo? W BRA gwiadza, ale ogolnie niespeliony?

0

@Hiacynk @NaFazieHitman Shevchenko czy Lewy?

0

Najlepsze duety napasciorow w historii?

0

@Kajtek77 Dla mnie przyklad na to, ze to jednak jest sport druzynowy.
Niezwykle przydanty, sprytny, schematy rodem z podworka Orlika.
Repka Niemiec - mimo wielu gwiadz swiatowego formatu - byly wlasnie chyba najrzadziej rozpatrywana wlasnie pod wzgledem tych gwiazd . bo zawsze widziano ich i oni siebie jako druzyne - Die Mannschaft.

#nieLubie

0

@Hiacynk Ortega :)

0

@MichalZZZ to jest najwiekszy problem. Jak Cie cos szybko nie wciagnie, to z tylu glowy wiesz, ze masz 20 innych propozycji.
Wlacz Alternatywy 4.

1

@MichalZZZ faza poszukiwan trwa :)

0

@Transu96 zblizony

2

@Hiacynk Co tu duzo dodac, legenda. Az sie prosilo by ta generacja zdobyla MS. Konkurencja jednak nie spala.
Jedyny minus starych kompilajci - slaba jakosc.

0

@msmsms piszac o nich, odnosisz sie to 95 proc LR ;)

0

@Janiama trza zglosic moderacji.

1

@Janiama Nalbandian za Federera, Lindros za Gretzkiego, Ian Thorpe za Phelpsa, Senna za Schumahera, M. Johnson za Bolta

0

@Kajtek77 A bagaz podreczny do ilu kilo?

1

@Danny Gaucho 96 tez wymiatali, niestety zlota bramka O. Bierfhoffa (po niefortunnej interwencji Kouby) pogrzebala nadzieje na ostateczny triumf. I tak bardzo daleko zaszli.
Znowu ci Niemcy.

0

@Walker Jak Benson, to oczywiscie Breezin.


0

@NeroTFP Bo Ty dziec kwiat jestes - peace and love.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?