1

Yamal co za kozak!

5

Japierdziele ale ten to ma farta xD

0

Co ten cancelo, odwołany? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1

itz Robert lewandoksa

3

Który to już raz w tym sezonie tracimy bramkę w 1. minucie…

0

Jak Fati wygląda w Brighton? Myślicie, że wróci do nas silniejszy?

0

Ciekawe jak tam Fati radzi sobie w Anglii. Ciekawe, czy tęskni za Barceloną.

0

@KamQiX A powiem Ci, że w moim przypadku to zadziałało. Zawsze miałem umysł typowo ścisły i nie lubiłem czytać lektur. Jednak wraz z dojrzewaniem, kiedy to „pod przymusem” czytałem te lektury, zacząłem rozumieć, że są one ważne i płynie z nich naprawdę wiele cennej mądrości.
Gdyby lektury nie były obowiązkowe, zapewne teraz nie wiedziałbym nawet w jakiej epoce pisał Mickiewicz.
Tak więc okazuje się, że ten przymus ze szkoły nie zawsze zniechęca ;)

0

@AxelF oczywiście, że należy się reforma, jednak nie ma ona polegać na tym, że czytanie lektur będzie tylko dla chętnych. Bądźmy obiektywni, ile dzieci współcześnie samoistnie podjęłoby się przeczytania jakiejś książki dla szansy otrzymania cyferki w dzienniku? No wydaje mi się, że niedużo.
Jestem jak najbardziej za pomysłem, wedle którego te „trudniejsze” lektury albo będą zostawione na liceum, albo wyrzucone z podstawy programowej. Nie mnie już oceniać, których lektur ma to dotyczyć, ale z pewnością Słowacki, Prus, Wyspiański, Mickiewicz czy Norwid powinni zostać.

0

@KamQiX nie zgodzę się, samodzielnie czytając książkę jak najbardziej da się zrozumieć pewne aluzje, nawiązania i metafory które się tam pojawiają. Trzeba jedynie się skupić i myśleć logicznie w kontekście lektury. Może nie zawsze wszystko się w ten sposób zrozumie, ale chociaż można próbować i się uczyć. Dzięki temu uczymy się odczytywać przekaz naszego rozmówcy. Współcześnie chociażby pomaga mam to zrozumieć co mówią politycy, którzy często posługują się ironią, metaforami czy porównaniami.

0

@norbi77 kiedy ja wspomniałem o likwidacji?
Chodzi o to, że jak koalicjanci byli pytani, co rozumieją przez „zadania domowe dla chętnych” to lektury też mieli na myśli.

4

@KamQiX „Dziady” cz. III to rzeczywiście trudna lektura, chociaż niesie dużo cennych informacji, m.in. o tym, jak wyglądało społeczeństwo w czasach zaborów oraz jakie idee wtedy wyznawano w ramach walki z zaborcami. Moim zdaniem, wraz z „Panem Tadeuszem” i „Kordianem”, najlepsze dzieło polskiej literatury romantycznej.

41

Lektury w podstawówce dla chętnych?
W takim razie rozumiem, że przyszłe pokolenie nawet nie będzie znać zapachu książki (bo w liceum raczej nagle nie zaczną czytać, skoro wcześniej nie byli nauczeni).
Już pomijając to, że książki uczą skupienia, czytania ze zrozumieniem co autor miał na myśli, to sama znajomość tekstów literackich rozwija człowieka. Wzbogaca jego wyobraźnię i wiedzę o minionych epokach. Utwory są źródłem kontekstów, których można użyć w życiu codziennym, aby dostrzec tę analogię i zrozumieć pewne działania.
Z tego powodu trochę szkoda, że to, co najważniejsze w lekturach, będzie powoli zapominane.

1

Gdybyśmy nie strzelili tych dwóch bramek, to chyba byśmy nie wygrali.

0

W końcu można zagrać sobie meczyk irelią na midzie.

0

Jak doliczy 11 minut to może nam się uda

4

Kurczę, ziomeczki, chyba nam się nie uda :/

0

Kurde no musimy strzelić, aby wygrać

0

Wow; co za strzał xD

1

@Comentateiro stare, znalem

5

Komentatorzy jak się podniecili tym isco xd

0

Nie mają herbu realu na koszulce to nie sprawdzi na varze

1

Komentator doszedł chb

0

Shark znowu kąsi

7

To nie Madryt. Nie uzna niestety

0

Lamine neymar :DD

0

Jaki znowu Vinicjus

2

Można bez wałkowania? Można

0

szkoda mi almerii, długo się trzymali, tylko niestety ciężko wygrać 11 na 12

1

No jeszcze z 5 minut doliczy, aby Almeria też miała szansę :D

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?