0

@Ares! Nic mi nie musisz przypominać, ewentualnie ja mógłbym ci coś przypomnieć, ale nie na tym polega ta dyskusja.

0

@addept Mam wrażenie że pogubiłeś się w temacie, bo nigdy nie mówiliśmy tutaj o celu wojny (która zresztą nigdy nie polegała na tym, by "zabić jak najwięcej wrogów", bo celem wojny nie jest zabijanie, tylko uzyskanie jakichś zysków kosztem innej strony). Mylisz cel ze środkami służącymi do uzyskania tego celu.

Twoje dalsze wywody o romantyzowaniu wojny świadczą, że nie zapoznałeś się z treścią mojego komentarza, więc tutaj zakończymy dyskusję.

9

@PJ777 La Liga jest mimo wszystko nieco bardziej wymagająca niż Ligue 1, ale co do zasady się zgadzam.

1

@Filipem A z takim Elche dwa przekręty - gol po wyraźnym faulu Viniciusa na Peni, po którym Pena dosłownie miał krwotok z nosa, a który nie był nawet sprawdzany, a wcześniej gol po asyście Bellinghama ręką.

0

@addept Miałem na myśli głównie wojnę średniowieczną. Oczywiście mógłbym rozpisać na dwie strony A4 albo i więcej wszystkie bestialstwa i nieuczciwości ówczesnej wojny, ale mimo to uważam, że była bardziej ludzka i uczciwsza. To pogląd, który ciężko jest bronić, bo na każdy mój argument jest 10 kontrargumentów, ale tak uważam. Od momentu wynalezienia skutecznej broni palnej i dynamicznego rozwoju przemysłu zbrojeniowego (tak jak wspominasz, czołgi, samoloty, artyleria, gazy, drony itd.), to stał się bardziej taki bezmyślny przemysł śmierci, na skalę nigdy wcześniej niespotykaną.

2

@PatrychoO Coś w tym jest. Taki operator tylko kieruje drona w stronę przeciwnika, a w średniowieczu ten, kto zadawał ranę, musiał zazwyczaj obserwować jej skutki. Z jednej strony brzmi to znośniej, ale też bardziej dehumanizująco.

2

@BillyButcher Rozumiem to, co piszesz, bo to jest sposób myślenia, który powinno się przyjąć w naszej pozycji, jako że Ukraina pośrednio broni też naszych interesów. Ale ja po prostu za dobrze znam historię, by tak zero jedynkowo postrzegać wojnę. Ci sami żołnierze, którzy w jednej wojnie bronią swoich wartości, domów, rodziny itd., w następnej wojnie grabili, plądrowali i niszczyli na obcych ziemiach, gdy nadarzała się taka okazja. Wystarczy spojrzeć na naszych sojuszników, USA.

1

@Prorokk Pod względem szans przecięgnego walczącego. Częściej stawało się z przeciwnikiem twarzą w twarz, większe znaczenie miały twoje umiejętności, to, jak byłeś wyszkolony itd. Czasami przywódcy pojawiali się na polu bitwy i ryzykowali życie tak samo jak ludzie, którym wydawali rozkazy. Współcześnie większa jest też śmiertelność wśród cywilów.

2

@BillyButcher Widzę żołnierza jak każdego innego, który wykonuje rozkazy (w które wierzy, albo i nie, jego sprawa). Mam sympatię do szeregowego, szarego człowieka, który nie ma wpływu na to, gdzie się urodził, jakie poglądy przedstawiało jego otoczenie i jaką propagandą był sycony od dzieciaka.

2

@Prorokk Nigdzie nie napisałem że wojna kiedykolwiek była uczciwa. Napisałem, że była UCZCIWSZA. Druga osoba już ma z tym problem, może następnym razem powinienem to przeliterować?

1

@BillyButcher Bezbronny, słownik PWN:
«niemający możności bronienia się lub nieumiejący stawić czoła przeciwnościom

0

@Bykunn Napisałem "uczciWSZA"

0

@Tasde Wiesz, jednak przed łucznikiem była możliwość obrony, zbroja płytowa, tarcze, itd, do tego szansa że łucznik cię trafi była stosunkowo niska w walnej bitwie. A tutaj taki dron sobie leci, słyszysz tylko świst i po tobie.

2

Kiedyś wojna była uczciwsza... Swoją drogą taki operator drona musi mieć mocną psychikę. Zabijać bezbronnych ludzi jak w jakiejś gierce, straszne.

1

Sorloth jest najlepszym napastnikiem w Atletico i wiadomo to nie od dzisiaj

0

Rajović jak Gyokeres w Arsenalu.

1

@Stinger_ Ostatnio tak zrobił :)

2

@Comentateiro Erling Holland dzisiaj reżyserem wielkiego kina w Manchesterze.

0

@Stinger_ Słabo mu idzie w tym sezonie, ale i tak strzela. Widziałbym go u nas.

2

Małe przypomnienie, że zmiennik Erlinga Haalanda którego kupił Guardiola za 75 mln euro strzelił całe 4 gole w tym sezonie.

0

@blakkudium Jakiś powód dla którego mielibyśmy kupić piłkarza na pozycję, na której mamy gościa, który jest naszym kapitanem, najlepszym zawodnikiem i jednocześnie jednym z najlepszych lewoskrzydłowych na świecie?

0

Legia nakupowała polskich talentów z zagranicy i musiało się tak skończyć. Jakiś Piątkowski, Urbański, Reca... Odrzutki z topowych lig. Przykre to jest ale wiele to mówi o tym na jakim poziomie są nasze talenty z zagranicy. Urbański się nawet do składu przebić nie może, Piątkowski gra i w sumie tyle dobrego można o nim powiedzieć (już nawet zdążył zaliczyć mecz ze swojakiem i czerwoną jednocześnie).

1

@FcPortoFan1999 No dobra, może bez samego Tibo to byłoby za mało, ale gdyby jeszcze sędziowie im nie pomagali to już bardziej.

1

Bez Tibo oni by walczyli o miejsce w europejskich pucharach na następny sezon a nie o mistrza.

0

Okej, nie kojarzę go z żadnymi wałkami w naszych meczach, to chyba dobrze.

7

Piłkarze w XXI wieku, którzy strzelili conajmniej 40 goli w jednym sezonie w lidze TOP 5 i ich najlepszy wynik:
Lionel Messi - 50
Cristiano Ronaldo - 48
Robert Lewandowski - 41
Luis Suarez - 40

Harry Kane - ???
Brakuje mu już tylko 12 bramek, by wejść do tego grona. Po dzisiejszym meczu będzie miał na to 11 kolejek Bundesligi.

0

@maroon Po rekordzie Messiego też były wątpliwości, czy się obroni, jak Ronaldo strzelał 48 bramek.

0

@Danny Gaucho 24 sezony w Premier League, to trzeba wpisać do księgi Guinnessa

0

Ale ten pressing Bayernu chodzi, biegają jak maszyny. Oni w ogóle się męczą? Hansi Flick na pewno chciałby, by to tak u nas wyglądało.

0

@Grzegorz_Klich Do zrobienia, w końcu to Harry Kane

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?